„Čína teď nemá zájem na ukončení války.“ Podle Pavla chce tlačit Rusko k ústupkům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mír na Ukrajině v tuto chvíli není v zájmu Číny, protože válka jí umožňuje nutit Rusko k ústupkům, řekl v rozhovoru s bruselským webem Politico český prezident Petr Pavel. Peking podle něj v souvislosti s konfliktem sleduje pouze vlastní zájmy a „každý den“ si z vývoje odnáší ponaučení.
„Nemyslím si, že by Čína měla skutečný zájem válku v krátké době ukončit,“ cituje Politico českého prezidenta v úterním textu. „Myslím si, že je v zájmu Číny prodlužovat status quo, protože může tlačit Rusko k různým ústupkům,“ řekl Pavel.
Peking se v poslední době snaží vystupovat jako hráč, který usiluje o nastolení míru, přičemž nedávno v tomto směru předložil sadu neurčitých návrhů. Zároveň však hovoří o prohlubování partnerství s Ruskem, které 15. měsícem pokračuje v nevyprovokované agresi vůči sousední zemi. Západní představitelé Čínu vyzývají k tlaku na Moskvu a také k jednáním s Kyjevem, zatímco se k její snaze hrát roli mírotvorce staví spíše skepticky.
Podle Pavla Peking za současné situace může od Rusů čerpat levnou ropu, plyn a další zdroje výměnou za přátelství „bez hranic“, které dvě mocnosti avizovaly v loňské deklaraci. „Také je pro Čínu dobré, že Západ pravděpodobně trochu oslabuje podpora Ukrajiny,“ dodal český prezident. Peking podle něj zároveň z války čerpá informace o chování zúčastněných stran. „Bedlivě sledují, co dělá Rusko, jak reaguje Západ,“ uvedl v rozhovoru poskytnutém minulý týden při návštěvě Bruselu.
Pavel od svého lednového zvolení do funkce hlavy státu opakovaně dává najevo tvrdou linii v přístupu k Číně. Už na konci ledna si telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, kterou ujistil o snaze dále posilovat vzájemné vztahy. Následně v rozhovoru s listem Financial Times uvedl, že Čína není přátelskou zemí a její režim „není kompatibilní se západními demokraciemi“.