Školce Anny Frankové hrozí přejmenování. „Chceme něco bez politického pozadí“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zatímco v ulicích Berlína a dalších německých měst pochodují zástupy antisemitů a podporovatelů Palestiny, tak v malém městečku Tangerhütte uvažuje místní samospráva o přejmenování školky, která nese jméno po židovské dívce Anně Frankové. Rodiče místních dětí a zaměstnanci školky vytvořili petici, která volá po přejmenování Mateřské školy Anny Frankové v Tangerhütte s odkazem na název, který by byl „bez politického pozadí.“ Školka v Sasko-Anhaltské oblasti nese jméno po slavné dívce již od roku 1970, informuje deník Bild. „Nejsem si jistý, jestli je teď ta správná doba na změnu názvu školky, která existuje už více než 50 let. Má to nepříjemnou pachuť,“ řekl šéf svazu židovských obcí Sasku-Anhaltsku Max Privorozki s odkazem na místní rodiče s migračním pozadím, kteří za peticí stojí. „Dokládá to, že selhává integrace těchto lidí do německé společnosti.“
Rodiče a zaměstnanci, kteří za vznikem petice stojí, chtějí, aby byl název školky více „orientovaný na děti“ a „lépe odpovídal koncepci.“ Potřeby dětí, které školku navštěvují, jsou přednější a mají „větší váhu než globální politická situace“, uvádí petice.
Starosta městečka Tangerhütte Andreas Brohm uvedl, že v současné době nevidí jediný důvod pro to, aby se o změně názvu diskutovalo. Hovoří o koncepčních změnách ve „světle“ vyhlazovací války proti Izraeli. „V Izraeli byli Židé zmasakrováni teroristy z Hamásu, v Německu se potomci obětí holocaustu už necítí bezpečně,“ dodal.
The „Anne Frank“ daycare center in the small town of Tangerhütte is soon to be renamed „Weltentdecker“.
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 5, 2023
The wish to remove the name of Anne Frank came from the parents, says the head of the daycare center.
Parents with an immigrant background are said not to know what to make… pic.twitter.com/39Zqr2bQL4
Podle regionálního media Volksstimme za nápadem na přejmenování školky nestojí pouze neznalost německých dějin, ale také migrační původ některých rodičů a dalších signatářů petice. „Rodiče s migračním původem často neznají jméno, příběh a osud Anny Frankové, který je považován za součást německého historického dědictví,“ uvádí magazín s tím, že za peticí stojí řada rodičů, kteří nejsou rodilými Němci a často pocházejí z Východní Evropy či z Blízkého východu.
„V době války na Blízkém východě a masivního antisemitismu v Německu má denní stacionář Anny Frankové v Tangerhütte dostat nový název. Vyslovila se pro to správní rada městského zařízení,“ píše Volksstimme.
Petice o přejmenování školky budí rozruch jak mezi místními, tak vyvolává pobouřené diskuze ve společnosti a na sociálních sítích. „Plánovanému přejmenování nerozumím. Ať ty peníze dají radši do přestavby školky, stejně je tam ještě hodně, co dělat,“ řekl Detlef H. „Upřímně řečeno, nedovedu si představit, že by přejmenování bylo kvůli místním rodičům s imigrantským pozadím, jak se proslýchá. V Tangerhütte máme hlavně Ukrajince a Rusy, arabské sousedy skoro žádné,“ doplnil pro deník Bild.
Das Kuratorium der Kita „Anne Frank“ in Tangerhütte will die Einrichtung künftig nicht mehr nach dem jüdischem Mädchen benennen. Bürgermeister und Leiterin erklären die Beweggründe. https://t.co/YMLdwDRETY
— Volksstimme (@Volksstimme) November 3, 2023
Důchodkyně Jutta W. s přejmenováním školky v Sasko-Anhaltsku také nesouhlasí. „Pokud vím, tak tato školka se vždycky jmenovala podle Anny Frankové. Byla bych proti jejímu přejmenování už jenom kvůli tomu, že do školky chodily celé generace a všichni ten název znají a váží si ho,“ uvedla Jutta s tím, že přejmenování by stejně bylo jenom symbolické a „stojí peníze.“
Zatím není jasné, kdy k přejmenování dojde, doplňuje Bild. Rozhodnutí o přejmenování školky musí ještě oficiálně posvětit městská rada a vedení školky by chtělo „něco bez politického pozadí.“ Předseda zemského svazu židovských obcí v Sasku-Anhaltsku Max Privorozki pro deník Bild řekl: „Nejsem si jistý, zda je nyní ta správná doba na změnu názvu školky, která existuje už více než 50 let.“
Privorozki dodal, že i přes veškeré pochopení pro změnu koncepce, má změna názvu „nepříjemnou pachuť.“ Podle něho je „nejlepším argumentem proti změně názvu“ právě odkaz na rodiče s migračním pozadím, kteří se neumí ztotožnit se jménem Anny Frankové. „Tento argument dokládá, že selhává integrace těchto lidí do německé společnosti.“
Dění v Tangerhütte vyvolává také nesouhlas na sociálních sítích, kde se objevují komentáře jako „nedůvěrné“, „šokující“ nebo „hluboké zklamání.“ Deník Bild doplňuje, že Anny Franková uprchla se svou židovskou rodinou v roce 1934 do Nizozemska před nacistickým režimem. Skrývala se v Holandsku a nakonec zemřela v koncentračním táboře v Bergen-Belsenu krátce před koncem války. Mladá Anna Franková zachytila hrůzy nacistického vraždění a skrývání své rodiny ve svém deníku, který jí proslavil. Deník se zařadil mezi světovou literaturu a stal se jednou z nejslavnějších knih, které zaznamenaly útrapy Židů během 2. světové války.