„V školce se vždycky najde práce“. Desítky hrdlořezů z Islámského státu učí ve švédském školství
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Celkem 21 teroristů, kteří se do Švédska vrátili z Islámského státu, nyní pracuje ve školkách a školách s dětmi, mladými lidmi nebo dalšími zranitelnými občany. Dalších 24 těchto hrdlořezů také našlo práci u státních nebo obecních zaměstnavatelů a to navzdory několika varováním švédských bezpečnostních služeb. Píše o tom tento týden deník Expressen, který zkoumal pracovní činnost 83 osob, které přišly z Islámského státu.
Více než každý čtvrtý navrátilec z této teroristické organizace tak našel práci s dětmi nebo zranitelnými osobami jako vychovatel, učitel či vedoucí mládeže, nebo sociální pracovník.
"V školce se vždycky najde práce," říká vdova po vysoce postaveném teroristovi IS, který se po návratu domů stal vychovatelem.
De återvände från IS – nu jobbar de med barn i Sverige • Socialsekreterare • Lärare • Barnskötarehttps://t.co/5lA9V01C5Y
— Expressen (@Expressen) October 19, 2023
"Je to docela šokující," komentoval zjištění Magnus Ranstorp, odborník na terorismus. "Ale protože v letech 2012 a 2013 neexistovala žádná legislativa, jak jsme argumentovali, většina (navrátilců z IS) nebyla za nic odsouzena. Kdyby byli odsouzeni, mohlo to být prověřeno," řekl Ramstorp.
„Je naprosto nepřijatelné, aby lidé, kteří jsou teroristy IS, pracovali ve švédských školách, střediscích volného času a podobně. To by se nemělo dopustit," reagovala následně na informace ministryně školství Lotta Edholmová s tím, že švédská společnost je příliš naivní. Zejména zaměstnavatelé ve školství by podle Edholmové měli více prověřovat zázemí svých zaměstnanců.
„Je povinností zaměstnavatele, aby si například obstaral reference a zkontroloval, co člověk dělal před nástupem do zaměstnání. V těchto případech to jednoznačně selhalo,“ řekla a upozornila ale také na nedostatek komunikace mezi bezpečnostními složkami a dalšími orgány veřejné správy.
„Úřady musí spolupracovat. Nyní se zabýváme tím, jak zařídit, aby spolu bezpečnostní služby, policie, sociální služby a školy mohly mluvit, aniž by to prolomilo mlčenlivost,“ uvedla ministryně. „Informace o těchto lidech má samozřejmě (švédská tajná služba) Säpo. Je jasné, že se tyto informace musí nějak dostat do škol,“ dodala Edholmová s tím, že nyní svolá jednání Säpo a školních organizací.