Nechtějí pracovat, zrušte dotace a okurky. Sněmovna se znovu zasekla na důchodech
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Poslanci v pátek znovu nedokončili jednání o sporném vládním návrhu snížení valorizace důchodů. Většinu jednacího dne vyplnila vystoupení řečníků s přednostním právem i spory poté, co vládní koalice prosadila omezení řečnické doby na nejvýše dva desetiminutové projevy. Opozice zase způsobila rozruch, když zablokovala návrh jednat o penzích až do večera, poslanci tak museli ve 14 hodin skončit. V pátek také zazněly některé zajímavé hlášky, už tradičně stenografy zaměstnal expremiér Andrej Babiš.
Šéf hnutí ANO střídal témata rychle. „Žádná důchodová reforma v této zemi nikdy nevznikla ani nevznikne,“ hromoval směrem k ministru práce a sociálních věcí Marianu Jurečkovi. „Je to celkově jednoduché. Pan ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL navrhuje, aby naši důchodci dostali méně peněz a aby pracovali déle,“ prohlásil šéf hnutí ANO.
Aktuálně z Poslanecké sněmovny.
— TOP 09 (@TOP09cz) July 21, 2023
A návrh na odpolední jednání opozice vetovala, protože pracovat pro budoucnost občanů se jim nechce. pic.twitter.com/waCtaXhtnx
Poté odskočil mimo jiné k okurkám. „A teď, vážení spoluobčané, vy, kteří mi píšete, že mám koupit nějakého výrobce okurek, já kupovat nemůžu nic, protože jsem stále politik,“ prohlásil ke zprávě, že norští majitelé společnosti Znojmia chtějí přesunout produkci okurek do zahraničí.
Zaznělo i téma léčebného konopí. „Já jsem se v tom angažoval. Byl jsem v Izraeli a dělali jsme k tomu seminář. Je to strašně důležité a lidem to pomáhá,“ řekl Babiš.
I přesto, že koncern Agrofert z Babišových svěřenských fondů do značné míry funguje na dotacích, vyzýval šéf ANO k jejich zrušení. „Já znovu opakuji. Zrušte všechny dotace v Evropské unii. Moje firma odvedla pět miliard korun do veřejných rozpočtů,“ hlásal.
Zpomalení růstu důchodů
Novela přinese zpřísnění pravidel předčasných důchodů a zpomalení řádných valorizací penzí. Nahrazuje také nynější pravidla mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem. „Je to celkově jednoduché, pan ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL navrhuje, aby naši důchodci dostali méně peněz a aby pracovali déle,“ prohlásil předseda opozičního hnutí.
„Jen za poslední rok a půl ten nárůst výše důchodů je 30 procent,“ reagoval Jurečka. Naprostá většina seniorů nyní podle něho pobírá penzi 18 000 korun až 22 000 korun. Ministr se věnoval také dalším sociálním krokům kabinetu a vyzdvihoval různé lidovecké iniciativy.
Vystoupení Babiše a Jurečky zabrala asi 1,5 hodiny, teprve potom se poslanci dostali k projednávání samotné vládní novely. Debata začala krátkými poznámky, v nich zejména poslanci ANO reagovali kriticky na Jurečkova tvrzení. Předsedkyni poslanců ANO Aleně Schillerové se nepodařilo odložit další projednávání předlohy do konce srpna. Sněmovna naopak kývla na koaliční návrh o omezení řečnické doby, který předložil šéf klubu TOP 09 Jan Jakob. Opoziční frakce ANO a SPD před tím zablokovaly možnost hlasování o jeho požadavku, podle kterého by se Sněmovna mohla zabývat předlohou v závěrečném kole až do večera. Podle jednacího řádu může Sněmovna schvalovat zákony o středách a pátcích mezi 09:00 a 14:00. Koalice v reakci na to prohlásila, že opozici se nechce pracovat.
Omezení řečnické doby vyvolalo další spory. Opoziční poslanci vinili vládní tábor z krácení demokratických práv, koaliční se proti těmto tvrzením bránili. Například Jurečka poukazoval na to, že v prvním a ve druhém čtení Sněmovna vyslechla k předloze osm desítek příspěvků bez jakéhokoli omezení. Krátké poznámky se týkaly i důchodů. „Jediné, co umíte, jediné, co dokážete, je zvýšit daně a snížit důchody,“ prohlásila Schillerová. Aleš Juchelka (ANO) obvinil vládu z toho, že hojí státní rozpočet na penzistech. „Nemůžeme jet tím tempem zadlužování, které tady je,“ oponoval Jurečka. Jarmila Levko z hnutí STAN poukazovala na to, že předchozí Babišova vláda postupovala opačně, daně se snižovaly a důchody rostly. „Proto jsme tam, kde jsme,“ podotkla.
Teprve před polednem se dostal ke slovu první z přednostně přihlášených řečníků k předloze. Podle předsedy klubu SPD Radima Fialy je asociální a nespravedlivá. „Zhorší příjmovou situaci a zkomplikuje životní situaci všem současným i budoucím důchodcům,“ řekl. Sliboval, že pokud se SPD v budoucnu dostane do vlády, většinu nyní navrhovaných změn zruší. „Nestrašme lidí, tím, že na důchody nebude. Musí být a také bude,“ zdůraznil.
Rovněž další vystupující Schillerová řekla, že pokud se ANO dostane k moci, vládní „podpásovky“ napraví. Kabinet podle ní úmyslně a záměrně vytváří dojem, že kvůli zákonným nárokům důchodců hrozí státní bankrot. Veřejné finance jsou na dobré úrovni, a pokud je někdo ohrožuje, jde o premiéra Petra Fialu a ministra financí Zbyňka Stanjuru (oba ODS), uvedla.
Jurečka chce normu prosadit ve Sněmovně nejpozději do konce července. Naprostá většina změn by měla být účinná podle představ kabinetu už od letošního září. V běžné debatě vystoupil zatím jediný z dvou desítek aktuálně přihlášených opozičních poslanců. Další díl závěrečného schvalování předlohy čeká zákonodárce příští týden ve středu.