Přední český malíř, klavír na Šumavě, underground v Praze
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Krajinky a přední český malíř
„Protože jsem Mostečanka, musím jednoznačně doporučit Most Pride, který se letos koná 24. srpna. Můžeme se těšit na panelovou diskusi o změně legislativních podmínek, které se týkají tranzice a změny pohlaví. Následovat bude přednáška o předním českém queer malíři Janu Zrzavém…,“ dovídám se z ankety Respektu. Přední český queer malíř Zrzavý?! Přiznávám, že u toho jsem vyprskl smíchy. Proč něco takového proboha vůbec psát, co důležitého to o díle Zrzavého vlastně říká? Raději než do Mostu se tedy vydejte do galerie 8smička v Humpolci. Kurátor Miloš Doležal novou instalaci označuje jako „návrat malíře do Humpolce“. Město pro Jana Zrzavého představovalo mládí jeho milované matky, která osiřela a putovala po příbuzných, a pro umělce se tak Humpolec stal bezmála posvátným místem. Zastoupeni jsou ovšem i další významní malíři. Jde třeba o francouzského symbolistu Odilona Redona, sochařku Mary Durasovou, z českých kolegů Zrzavého zmiňme Josefa Čapka, Otakara Mrkvičku či Václava Boštíka. Takže výlet do Humpolce. Vstupenka stojí symbolických osm korun.
Kdybych já byl krásný jako Dionýsos: Setkání s Janem Zrzavým, 8smička, Humpolec, do 29. září.
Smysl práce
Na seriál The Bear, jehož třetí sezonu je možné sledovat na Disney+, se snáší tolik chvály, až to může být podezřelé. Je ale oprávněná – přinejmenším z větší části. V seriálu se spojují některá v posledních letech často traktovaná témata – trauma, jeho přetrvávající vliv na jednotlivce i rodinu, příprava jídla jako metafora umění a podobně. Autoři je ale podávají bez jakékoli didaktičnosti, jako ilustraci jednoduchých poučení. Talentovaný šéfkuchař Carmy Berzatto se snaží zachránit rodinný podnik, fastfood se sendviči, a proměnit ho v lepší restauraci. Práce a její smysl, práce jako náhražka života, místy až nesnesitelně vynervovaná atmosféra, rodina jako zátěž i jako zdroj těch nejpevnějších vazeb, galerie postav, z nichž každá je svým způsobem sympatická (včetně mafiánského strýčka), a přesto jedna na druhou nezadržitelně a prudce narážejí, svedeny životem jedna k druhé, někdy se jim podaří trochu povyrůst, ale zároveň se – často ne moc úspěšně – rvou se svou neměnností. Taky až zamilované zpodobnění Chicaga. A hodně písniček. Namátkou: Brian Eno & John Cale, Cocteau Twins, Dean Martin, Kate Bush, The Ronettes, Martin Rev, Ramones, Tangerine Dream či David Bowie. Vybraná společnost.
The Bear – třetí sezona, Disney+, od 23. června.
Klavír na Šumavě
Venkovské prostředí malé pošumavské vesničky přivítá další ročník hudebního festivalu Dobršská brána. Těšte se na švýcarského klavíristu Nika Bärtsche se zen-funkovým kvartetem Ronin, hudební experimentátorku Magdu Mayasovou, finského jazzmana Akiho Rissanena nebo norského nositele Grammy Helge Liena. V rámci příprav doporučujeme pustit si nové album Ryuchi Sakamota Opus (vychází 9. srpna), klavírní nahrávku posledního vystoupení tohoto legendárního japonského skladatele.
Festival Dobršská brána, Dobrš, od 16. srpna.
Underground v Praze
Koncept UGOT (Underground Overtake), za nímž stojí jako kurátor Dušan Vlk, vychází z československé alternativní a undergroundové scény, což potvrzuje i line-up první pražské edice: Arleta, Berlin Manson, RNZ, Edúv Syn a Dušan Vlk. Neváhejte a kupujte lístky (když ne sobě, tak aspoň svým dětem!). Lepší večírek tohle léto stěží zažijí.
F2 Live Open Air – UGOT: Arleta, Dušan Vlk, Berlin Manson + další, Fuchs 2, Praha, 16. srpna.