Útěk do Berlína. Dokument ukazuje cestu bratří Mašínů okem Jana Nováka
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Celovečerní dokumentární film Útěk do Berlína popisuje jeden z největších příběhů studené války, kdy se skupina pěti mladých mužů v čele s bratry Mašíny, rozhodla opustit komunistické Československo za každou cenu. Režiséři Jan Novák a Martin Froyda ukazují, jak se ozbrojení mladíci chtějí připojit k tehdy očekávané válce Západu s Východem. "Psal se rok 1953 a my dnes prostřednictvím posledních pamětníků sledujeme 30denní dramatickou cestu do Západního Berlína a následné osudové události, které se staly jejím blízkým doma," uvádí tvůrci na svém webu.
Příběh bratří Mašínů jde zpátky na území dvou států, které už na mapě nenajdete – místy děje jsou Československo a Východní Německo, jeho údobím raná padesátá léta. "Svět rozpalují vášně studené války. Barvou dne je rudá, odstíny morálky jsou šedé a v příběhu vystupuje 25 tisíc statistů pročesávajících pošmourné bažiny na jih od Berlína," píše se v synopsi dokumentu Útěk do Berlína.
Za dokumentem stojí dvojice režisérů - dokumentarista a producent Martin Froyda a spisovatel, autor scénáře a režisér Jan Novák. Režisér a producent Martin Froyda je absolventem DAMU. Producentsky pracoval na detektivním seriálu Místo zločinu, dobrodružném filmu Maharal - Tajemství talismanu a režíroval ceněnou sérii Polosvět nebo cestopis Na cestě.
Česko-americký spisovatel Jan Novák vyrůstající v Chicagu se proslavil románem Milionový Jeep, biografií filmového režiséra Miloše Formana Co já vím, nedávno vydanou, obsáhlou a kontroverzní monografií Kundera: český život a doba či románem Těžký prachy. Novák v roce 2005 napsal a vydal oceňovanou faktografickou knihu o příběhu bratří Mašínů Zatím dobrý, která dostala Magnesii literu. Kromě toho se dočkala také komiksového zpracování a mělo dojít i na filmovou adaptaci, ze které nakonec sešlo. Novák společně s Froydou alespoň využili rozsáhlé archivní materiály a nahrané rozhovory, které posloužily jako základ pro celovečerní dokument.
Za kamerou stál Tomáš Kostěnec a Jaroslav Ptáčník, na střihu se podílel držitel Českého lva za film Masaryk Marek Opatrný.
Dokument Útěk do Berlína se objevil v kinech krátce poté, co do českých kinosálů zavítal hraný snímek Bratři od režiséra Tomáše Mašína a scenáristy Marka Epsteina. Mašín je shodou okolností vzdáleným příbuzným Mašínů a Josef Mašín spolupracoval jak na filmu Bratři, tak na dokumentu Útěk do Berlína.
Příběh bratří Mašínů dlouhodobě vyvolává rozporuplné pocity a emoce - podobně to nejspíše bude také u filmu Bratři, který zpracovává jeden z největších příběhů studené války s mottem "Hrdinové nebo vrazi?" Snímek se točí kolem pětice mladíků s pistolemi, kteří se "v boji o život dotknou hranic vlastního strachu i statečnosti." "Bez svobody nelze žít," zní v traileru, který slibuje napínavou atmosféru, velkolepou akci a citlivě zpracované drama podle reálných událostí, kterému vévodí Oskar Hes, Jan Nedbal, Adam Ernest, Václav Neužil, Karel Dobrý nebo Tatiana Dyková Vilhelmová. Více jsme o filmu Bratři psali v deníku Echo24 zde.
Dokument připomíná pátrání tisíců ozbrojenců z řad armády, německých milicionářů a sovětských vojáků, kteří hledali "ozbrojený gang teroristických banditů." V hlavních rolích je pětice mladých mužů, z nichž jen dva se pravidelně holí. Vedou je dva bratři: třiadvacetiletý Radek Mašín je studentem Vysokého učení technického, jedenadvacetiletý Josef Mašín je tanečníkem.
Dějové obrysy dokumentárního filmu napsal život sám, příběh je stále velice aktuální a odbojová skupina bratří Mašínů dodnes cloumá českým i německým veřejným míněním. "Mašínové byli tehdy teprve náctiletí mladíci, když začátkem padesátých let vyhlásili svou válku československému stalinismu, a jejich činy od té doby rozdělují českou veřejnost – byli Mašínové moderní hrdinové tím, že se postavili totalitární tyranii, anebo šlo o zbrklé mladíky, kteří svými vražednými počiny nedokázali vůbec nic?" vyzývají tvůrci k otázkám.
Film Útěk do Berlína si na Československé filmové databázi drží hodnocení 63 procent a rozhodně stojí za vidění.
Dokument Útěk do Berlína je aktuálně v českých kinech.