Největší francouzská banka BNP utlumuje své aktivity. Změny se dotknou Cetelem i české Hello bank!
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Největší francouzská banka BNP Paribas musela přehodnotit působení své divize Personal Finance v zemích střední a východní Evropy, kde nedosahuje dostatečného podílu na trhu. Změny se podle informací deníku Echo24 výrazně dotknou i Česka a Slovenska, kde banka podniká pod značkou Hello bank! a Cetelem. Francouzská banka oznámila už před pár dny odchod z Rumunska a Bulharska.
„Konečně banka, která myslí na lidi.“ S takovým sloganem vstupovala před pěti lety na český trh obchodní značka Hello bank!, kterou provozuje mateřská BNP Paribas se sídlem v Paříži. Francouzský finanční gigant a jedna z největších bank v Evropě. Skupina u nás ale začala podnikat už dávno předtím. V roce 1997, kdy spustila poskytováním spotřebitelských úvěrů. Tehdy však ještě pod původním názvem Cetelem. A mnozí si jistě vzpomenou na logo rozesmátého zeleného panáčka.
Zelený mužíček pak z reklamních ploch zmizel, když se v roce 2017 z Cetelemu stala Hello bank!. Dobře informovaný zdroj z bankovního prostředí nyní redakci deníku Echo24 řekl, že banka chystá další velké změny. V Česku, na Slovensku a v dalších zemích střední a východní Evropy by to ale mohlo být úplně naposledy.
Podle důvěryhodných informací, které má Echo24 k dispozici, je Hello bank! připravena další postup oficiálně oznámit klientům v průběhu příštího týdne. Banka nyní počítá se zastavením nabízení nových produktů klientům. Samotná značka by pak měla s největší pravděpodobností za několik měsíců zaniknout. Má jít o součást strategických změn, v rámci nichž se BNP zbavuje málo výdělečných aktiv na zahraničních trzích. Proces má být ale kontrolovaný a žádný „run na banku“ by se konat neměl.
S žádostí o vyjádření jsme oslovili také centrálu Hello bank! v Praze. Na zaslané otázky ale banka nereagovala a redakce odpověď do vydání článku neobdržela.
Změny se mají dotknout i sousedního Slovenska, kde BNP Paribas podniká stále ještě pod značkou Cetelem. V reakci na dotaz veřejnoprávní RTVS to potvrdila vedoucí marketingového oddělení slovenské pobočky Cetelem Andrea Trebuľová.
„Mohu potvrdit, že BNP Paribas Personal Finance spustila projekt strategické transformace, aby zajistila udržitelnost svého obchodního modelu,“ odpověděla na otázku, zda bankovní divize BNP Paribas plánuje ukončit své aktivity na Slovensku. A dodala také, že změna zahrnuje „přehodnocení aktivit v jednotlivých zemích, kde banka nedosahuje dostatečné velikosti, aby absorbovala vysoké investice potřebné pro zabezpečení své konkurenceschopnosti“.
Mateřská BNP Paribas by prodej aktiv ve střední a východní Evropě, kde nedosáhla klíčového podílu na trhu, uvolnil ruce a umožnil by jí soustředit se na významnější trhy. O tom informovala již dříve také agentura Bloomberg, která s odvoláním na své zdroje napsala, že BNP Paribas zvažuje prodej některých svých aktiv v oblasti spotřebitelského financování. Vedle České republiky také v Bulharsku, Rumunsku nebo Maďarsku. A hledá pro ně kupce. Prodej celého balíčku by pak podle těchto zdrojů mohl bance vynést více než 500 milionů dolarů (zhruba 10,7 miliardy korun).
BNP odchází z Bulharska a Rumunska
Nedlouho poté se tyto informace začaly potvrzovat, když BNP oznámila prodej svých aktiv v Bulharsku. Kupcem tam má být bulharská divize řecké Eurobank. Francouzská banka před nedávnem avizovala také svůj odchod z rumunského trhu, kde se jí ale pro tamní bankovní portfolio nepodařilo najít kupce a banka tak skončí.
Předzvěst změn u české Hello bank! byla možna rozpoznat už před několika týdny. Banka tehdy začala ve velkém zasílat klientům výpovědi smluv u takzvaných mrtvých účtů a změnila také obchodní podmínky. Upozornil na to server Měšec.cz. K rušení neaktivních účtů se nicméně uchylují i jiné banky. „Potvrzuji, že Hello bank! optimalizuje své depozitní portfolio a uzavírá dlouhodobě nevyužívané běžné a spořicí účty s nulovým zůstatkem,“ řekla serveru marketingová ředitelka české pobočky banky Gabriela Pithartová.
Panika není nutná
Stávající klienti Hello bank! se ale nemají čeho obávat. A to ani v případě, že banka oznámí úplný, avšak kontrolovaný odchod z českého trhu. To by navíc nastalo až tehdy, pokud by se nenašel žádný zájemce, který by Hello bank! i se stávajícími klienty odkoupil. Plánované ukončení činnosti totiž neznamená, že klienti z ničeho nic ztratí přístup k účtům, přestanou jim fungovat karty a internetové bankovnictví.
Panika, která vloni přišla v souvislosti s pádem ruské Sberbank, by se v tomto případě neměla ani zdaleka opakovat. Proti ztrátě vkladů navíc v Česku existují zákonné pojistky. Jednou z nich je Fond pojištění vkladů, který kryje finance uložené jedním klientem u každé banky až do částky 100 tisíc eur (asi 2,5 milionu korun). Tyto prostředky by měl klient při selhání banky získat zpět v řádu několika dnů. Vyšší vklady se pak uspokojují v rámci insolvenčního řízení. Více jsme o pojištění vkladů psali zde.