Zeman dal milost Janě Nečasové v kauze Vojenského zpravodajství
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman udělil milost Janě Nečasové. Manželka bývalého premiéra Petra Nečase byla podmínečně odsouzena v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Zeman Nečasové prominul zkušební dobu. Na zákaz činnosti se milost nevztahuje, uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. S informací jako první přišla Česká televize.
„Prezident republiky Miloš Zeman rozhodl cestou milosti o zmírnění trestu. Prezident republiky svým rozhodnutím o zmírnění trestu prominul omilostněné zbytek zkušební doby podmíněného trestu odnětí svobody, který jí byl uložen za dva přečiny zneužití pravomoci úřední osoby. Pan prezident přihlédl k tomu, že od spáchání skutků uplynulo již téměř deset let a tomu, že omilostněná od té doby žije řádným životem. Na současně uložený trest zákazu činnosti se milost nevztahuje,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k udělení milosti na Twitteru.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman rozhodl cestou milosti o zmírnění trestu.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) January 20, 2023
Prezident republiky svým rozhodnutím o zmírnění trestu prominul omilostněné zbytek zkušební doby podmíněného trestu odnětí svobody, který jí byl uložen za dva přečiny zneužití pravomoci úřední osoby.
Soudy potrestaly Nečasovou v roce 2019 třemi roky vězení s pětiletým podmínečným odkladem a desetiletým zákazem působení ve vedoucích funkcích státní správy. U soudu vyšlo najevo, že Jana Nečasová, tehdy Nagyová, v době, kdy působila jako vrchní ředitelka kanceláře předsedy vlády Petra Nečase, úkolovala příslušníky Vojenského zpravodajství a požadovala, aby sledovali premiérovu tehdejší ženu Radku. K podmínečným trestům byli kromě Nečasové odsouzeni tehdejší šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a zpravodajci Milan Kovanda a Jan Pohůnek.
Všichni odsouzení po celou dobu procesu uváděli, že se cítí nevinni. Jejich odvolání odmítl v roce 2021 Nejvyšší soud a ke stejnému závěru došel v roce 2022 i Ústavní soud. „V podmínkách demokratického právního státu, respektujícího základní práva a svobody, při vázanosti veškeré státní moci zákonem, není možné, aby ozbrojené složky a tajné služby státu bez řádného zákonného procesu plnily příkazy jakkoliv vysoce postavených politických činitelů, natožpak osob, které takovými vysoce postavenými politickými činiteli nejsou (ač je mohou z různých důvodů fakticky ovládat),“ píše v nálezu soudce Jan Filip.
Další kauzy Jany Nečasové
Soudy řeší od roku 2013 několik kauz spojených s Janou Nečasovou a jejím manželem Petrem Nečasem. Na veřejnost se vyšetřování úřadu vlády a jeho okolí dostalo 12. června 2013, kdy Útvar pro odhalování organizovaného zločinu provedl zásah na řadě míst v ČR, včetně Strakovy akademie. Policie zásah odůvodnila prošetřováním podezření o činnosti organizované skupiny. Policie a vrchní státní zastupitelství vyšetřovali jako skupinu lobbisty Romana Janouška, Tomáše Hrdličku, Iva Rittiga či Jiřího Tomana. Na tiskové konferenci tehdy vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan ukazoval zabavené peníze a zlato z bytu Ivo Rittiga.
Soudy také řešily, kromě vlivu Nečasové na Vojenské zpravodajství, také nezdanění darů, které získala od politiků a lobbistů či vynášení tajných informací Vojenského zpravodajství.
Stíhání za nezdaněné dary však soud v říjnu 2022 zastavil, protože je již promlčené. Předsedkyně trestního senátu Anežka Pudilová uvedla, že rozhodnutí je pravomocné.
Další větví vyšetřování bylo možné vynášení informací z Vojenského zpravodajství. Podle Vrchního státního zastupitelství Nečasová a tehdejší ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) informovali Ivo Rittiga a jeho obchodního partnera Tomáše Jindru o utajené zprávě civilní rozvědky. Ta se týkala právě i Rittiga. Podle obžaloby tak Rittig mohl lépe zakrýt své kontakty a vliv na stát. Soudy však v roce 2020 všechny obžalované v této větvi kauzy pravomocně osvobodily.
Nyní se u soudu řeší křivá výpověď bývalého premiéra, který podle obžaloby křivě svědčil právě v kauze ovlivňování Vojenského zpravodajství. Podle své výpovědi zaúkoloval Vojenské zpravodajství on sám, a to z obavy o bezpečnost své rodiny. “Mně, manželce i mým dětem bylo opakovaně vyhrožováno zabitím,“ řekl Nečas u soudu loni v prosinci.
Poslední větví kauz z roku 2013 byla kauza tzv. trafik pro poslance ODS. Nečas, tehdejší šéfka jeho kabinetu Nagyová (nyní Nečasová) a tehdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček, podle státního zastupitelství slíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, jehož schválení blokovali. Soud v srpnu 2020 obžalované zprostil viny. Podle verdiktu se nepodařilo prokázat, že se skutek popsaný v obžalobě vůbec stal.