Vpád do Rafáhu přijde velmi brzy, předpovídají izraelská média
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Izrael se velmi brzy chystá vyslat vojáky do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde se podle něj nachází poslední bašta radikálního palestinského hnutí Hamás, proti němuž vede od loňského října válku. Píší o tom izraelská média, podle nichž byly zahájeny přípravy k evakuaci civilistů z Rafáhu.
Izraelská invaze do Rafáhu byla o několik týdnů odložena kvůli sporům s Washingtonem, ale bude zahájena velmi brzy, uvedl deník Israel Hajom. Napsal také, že se izraelská vláda takto rozhodla poté, co ztroskotala jednání o příměří s Hamásem.
Podobná tvrzení zveřejnilo i několik dalších izraelských médií. Některá z nich přitom poukázala na snímky na sociálních sítích, které podle popisů zachycují stavbu stanového městečka pro palestinské civilisty, kteří budou evakuováni z Rafáhu.
Agentura Reuters s odvoláním na izraelské vládní zdroje napsala, že izraelská vláda pro Palestince, kteří budou evakuováni z Rafáhu, nakoupila 40.000 stanů, z nichž každý má kapacitu deset až 12 osob. Stavba stanů podle záběrů na internetu začala v Chán Júnisu, který je od Rafáhu vzdálený asi pět kilometrů. O stavbě stanů podle Reuters svědčí i satelitní snímky společnosti Maxar. Agentura AP v úterý s odvoláním na satelitní snímky společnosti Planet Labs psala o vznikajícím stanovém městečku západně od Chán Júnisu.
Izraelské ministerstvo obrany věc odmítlo komentovat. Podle vládních zdrojů se izraelský válečný kabinet chystá schválit evakuaci civilistů v následujících dvou týdnech, přičemž tento první krok před vpádem do Rafáhu potrvá podle odhadů asi měsíc. Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahu agentuře Reuters dnes komentář zatím neposkytla.
Izraelská armáda ve středu podle AP oznámila, že v Pásmu Gazy nasazuje dvě záložní brigády. Ty podle ní budou zapojeny do "obranných a taktických misí". Bližší podrobnosti o povaze operací nesdělila, vojáci se ale podle armády seznámili s ponaučeními plynoucími z dosavadního průběhu bojů. Brigády, které budou vyslány do Pásma Gazy, dosud působily na izraelské severní hranici, kde od začátku války dochází k přeshraniční palbě mezi izraelskou armádou a libanonským šíitským hnutím Hizballáh.
Do Rafáhu, který leží na hranici s Egyptem, se před boji v jiných částech Pásma Gazy uchýlil přes milion Palestinců. O jejich osud se obávají západní mocnosti i Egypt, který se staví proti přijetí palestinských uprchlíků na Sinaj. Izrael kvůli prohlubující se humanitární krizi v Pásmu Gazy a rostoucímu počtu obětí čelí sílícímu mezinárodnímu tlaku a zavázal se, že ochrání civilní obyvatelstvo Rafáhu.
Netanjahuova vláda tvrdí, že v Rafáhu se ukrývají čtyři bojové prapory Hamásu spolu s tisíci islamistických ozbrojenců, kteří se tam stáhli z jiných částí Pásma Gazy. Izraelská vláda uvedla, že musí vpadnout do Rafáhu, aby vyhrála válku, zničila Hamás a získala zpět rukojmí, kteří by se tam mohli nacházet. Hamás rozmístění svých sil v Pásmu Gazy nekomentuje.
Izrael ofenzivu v Pásmu Gazy zahájil po teroristickém útoku Hamásu a jeho spojenců, při němž bylo v Izraeli 7. října podle tamních úřadů zabito asi 1200 lidí a dalších zhruba 250 bylo uneseno. Při prvním a dosud jediném klidu zbraní na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně.
Od začátku války podle ministerstva zdravotnictví vlády Hamásu zemřelo dosud v Pásmu Gazy více než 34.000 Palestinců. Zabito v pozemních bojích podle izraelské armády za stejné období bylo 262 izraelských vojáků.