Divoká cena vajec, obchodníci si přidali 2,50 Kč. Nekula žádá přísnější kontroly
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ceny potravin v posledních měsících prudce stoupaly. Na začátku roku například zdražil cukr skoro o 80 procent. Výrazně rostly i ceny zeleniny. Z raketového růstu cen se obviňují všechny články dodavatelského řetězce, tedy zemědělci, výrobci a obchodníci. V úterý proběhlo zasedání meziresortní skupiny o stoupajících cenách potravin. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) volá po přísnějších kontrolách obchodníků či například zavedení pravidel pro slevové akce. Uvedl to po zasedání mezirezortní komise ke stoupajícím cenám potravin. Podle Nekuly obchodníci zneužívají situace a zkoušejí, co zákazníci vydrží. K cenám vajec si podle něj přidali 2,50 Kč, zatímco chovatelé nosnic jen necelou korunu.
Ceny potravin už několik měsíců lámou rekordy. Jednotlivé složky dodavatelské vertikály se navzájem viní z toho, že využívají situace, aby mohly požadovat vyšší prodejní ceny. „Na obchodníky byla primárně zaměřena tato schůzka, protože je potřeba lépe nastavit sytém kontrol. Stát je na to kapacitně či legislativně vybaven. Je to otázkou jak jednotlivé kontroly probíhají, a tam mohou být značné rezervy,“ uvedl ekonom Petr Zahradník, který se účastnil zasedání mezirezortní kontroly.
Také ministr Nekula požaduje, aby jednotlivé kontrolní orgány maximálně využívaly své kompetence vyplývající z legislativy a kontroly zintenzivnily. Například stoupající ceny cukru na podmět Agrární komory už prošetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Ministr Nekula také chce nastavit pravidla pro poskytování slev. „Je nutné, aby slevové akce měla jasná pravidla, a aby se tato pravidla dodržovala. Už nyní budu chtít aby kontrolní orgány maximálně využívaly současné právní možnosti,“ uvedl Nekola.
Jako příklad z praxe uvedl cenu čokolády u nejmenovaného obchodníka. Čokoláda se běžně prodává za 40 korun a na několik dní ji obchodník zvýšil na 95 korun, aby ji následně nabídl s 62 % slevou za 36 korun.
Nekula varoval také před vysokými cenami vajec. „Současnou situaci by nikdo neměl zneužívat k neúměrnému navyšování zisku. Obchodníci bohužel stále zkoušejí, co naši občané vydrží. V této těžké době je podle mě jejich chování za hranou slušnosti. Lidé vejce při vaření a pečení potřebují a nezbývá jim tedy nic jiného, než cenu akceptovat. Proto požádáme Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby prověřili, zda se obchodníci nedomlouvají a nezvyšují ceny současně,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
Navýšení cen v obchodech je výrazně vyšší než navýšení cen výrobců. Většinu nákladů přitom nesou chovatelé. Téměř 70 % ceny vejce totiž tvoří krmivo nosnic, které loni zdražilo o desítky procent z důvodu vyšších cen krmných surovin. Chov nosnic je také energeticky náročný, protože v halách musejí chovatelé intenzivně topit a cena plynu také vzrostla. Kromě zdražování obchodníků k nepříznivé situaci u nás přispěla i ptačí chřipka a nutná likvidace nakažených chovů.
Nekula zároveň uvedl, že dá podnět k antimonopolnímu úřadu. Podle Nekuly si zemědělci účtují za jedno vejce 1 korunu. Před rokem prodávali zemědělci vejce za 12 haléřů kus, teď požadují korunu. Obchodníci si podle Nekuly však k ceně vajec přidali další 2,50 korun. „Vypadá to, jako by v obchodech přikrmovali nosnice přímo na pultech obchodů,“ uvedl Nekula k podnětu antimonopolnímu úřadu.