Digitalizace po pirátsku
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V pondělí 1. července byl spuštěn digitální systém stavebního řízení. Teď jsme v druhé polovině září, avšak stále se nedaří vycizelovat ho takovým způsobem, aby úředníci věděli, co mají dělat, a aby lidé, kteří potřebují třeba stavební povolení, věděli, na čem jsou. Ministr pro místní rozvoj a také vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) rezignovat nehodlá, argumentuje tím, že jde o největší porevoluční projekt. Jeho postavení prověří tlak, který na systém bude ze strany lidí zasažených povodněmi.
Digitalizace je dlouhodobě vlajkovou lodí České pirátské strany. Mluví o ní od svého vzniku v roce 2009, přičemž po celou dobu své existence má auru správných „ajťáků“. Nyní Piráti poprvé sedí ve vládě – byť mají v Poslanecké sněmovně pouze čtyři poslance – a dostali velkou šanci ukázat, že dokážou proměnit slova v činy.
Stěžejním projektem pro ně měla být digitalizace stavebního řízení, kterou dostal na starost právě Ivan Bartoš jako ministr pro místní rozvoj. Žádný větší digitalizační projekt tento kabinet – a možná ani žádný jiný před ním – nedělal. Kdo jiný by se toho asi měl ujmout? Jenže… se to nepovedlo. To budiž řečeno zcela otevřeně, bez jakýchkoli vytáček a navzdory různým polehčujícím okolnostem. Mezi ně bezpochyby patří fakt, že systém se musel v loňském roce přesoutěžit, i složitost samotného stavebního řízení, do kterého zasahují různé dotčené orgány.
Nefunkční systém kritizují na jedné straně úředníci, kteří zpočátku, jak říkají, nedostali dostatečné instrukce, jak s ním pracovat. Navíc systému chyběly zcela zásadní funkcionality. A jsou to právě úředníci, kdo čelí v první linii tváří v tvář rozzlobeným žadatelům o stavební povolení. Ale problémy mají i sami žadatelé, jimž třeba kvůli nevydaným dokumentům hrozí porušení podmínek například v dotačních programech. Ministr zemědělství Marek Výborný Echu řekl, že lidem, kteří nedostanou povolení včas, aby splnili podmínky dotace, bude dávat takzvané výjimky ministra. To ale není systémové řešení.
Pirát Bartoš musel od začátku léta přepnout do krizové komunikace, neustále vede různá jednání, po kterých avizuje, jak se situace zlepšuje. Jenže ani po dvou a půl měsících systém zdaleka nefunguje. To, že podle ministra „fakticky ještě žádná lhůta nevypršela“, jako argument neobstojí. A že není všechno v pořádku, potvrdila i hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN), která Echu řekla, že má rozepsaný dlouhý seznam chyb, které systém nadále obsahuje, i když aktuálně musí jít kvůli povodňovému ohrožení stranou.
Do celého problému vstoupilo také projednávání státního rozpočtu, na němž se ukázalo, že Bartoš čelí i nelibosti koaličních partnerů. Ti dávali ministrovi čas na opravu systému nejprve do konce srpna, teď termín posunuli do konce září. Bartoš chce po ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi (ODS) sedm miliard navíc na podporu dostupného bydlení. Stanjura svému kolegovi jízlivě vzkázal, že aby se mohly stavět dostupné byty, musí napřed fungovat stavební řízení.
Bartošův resort však peníze nakonec zřejmě dostane. Vyjednávací sílu Pirátům může dodávat mimo jiné to, že žádné z jejich pochybení se zatím neprojevuje na volebních preferencích, které se drží na stabilních zhruba deseti procentech; v příštím volebním období tak mohou být o něco silnějším koaličním partnerem než teď.
Podle premiéra Petra Fialy úpravy nejsou tak rychlé, jak by si on a vláda přáli – navzdory tomu, že Bartošovi pomáhají tři další ministři –, ale jednou se systém jistě podaří dát dohromady natolik, aby skutečně fungoval.
Velmi záleží na tom, jak se podaří ustát očekávaný nával žádostí od obětí současných povodní. Pokud tento tlak nezvládne a zhroutí se, může to být pro Bartoše pomyslný hřebíček do rakve. Naopak pokud bude software dostatečně vyladěn včas, lidem zasaženým velkou vodou se nabídnou nějaké výjimky či přednosti, a samozřejmě pokud Bartoš situaci ustojí, nerezignuje ani nebude odvolán, může z toho nakonec vyjít jako vítěz. Že se systém poslepuje společným úsilím čtyř ministrů, s pomocí tisíců úředníků, starostů a různých expertů, bude možná nakonec zapomenuto.