Do rakouské pasti se chytají i řidiči z Česka. Dálničním rychlíkům hrozí zabavení vozu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Řidiči, pozor. Rakousko od letošního března výrazně zpřísnilo tresty za překročení rychlosti. V extrémních případech hrozí pirátům silnic i zabavení vozu přímo na místě. Menší prohřešky se řeší vysokou pokutou, ale někdy i dočasným odebráním řidičského průkazu. Horní hranice pokuty je až 7500 eur, tedy zhruba 189 tisíc korun.
Rakouský deník Der Standard naposledy upozornil na případ z přelomu června a července. Policie v Tyrolsku zastavila šestadvacetiletého muže, který jel rychlostí 180 km/h v zóně, kde byla povolena osmdesátka. Kvůli překročení rychlosti o 100 km/h musel muž odevzdat řidičský průkaz a jeho vůz mu byl dočasně zabaven. V autě s ním jeli také dvě malé děti a manželka.
Podobných případů bylo za posledních šest měsíců víc. Rakouské policejní ředitelství eviduje od začátku března kolem 70 případů, kdy byl řidiči vůz zabaven. Nejvíc aut bylo podle dostupných statistik zatím zabaveno v Dolním Rakousku (18), následovalo Tyrolsko (15).
Stejná pravidla platí pro Rakušany i pro cizince, kteří zemí pouze projíždějí, pouze s výjimkou zabavení řidičského průkazu. Server Autosalon.tv píše, že se zabavením auta už má zkušenost i nejméně jeden český řidič.
V zásadě hrozí zabavení vozidla při překročením rychlosti o více než 80 km/h ve městě a o více než 90 km/h mimo město. Zákon ukládá, že přestupek musí být zjištěn „za použití technických prostředků“, jako je laserové zařízení nebo zkalibrované měřiče rychlosti v policejních vozech.
Pokud však v předchozích čtyřech letech přišel o řidičský průkaz, hranice se snižuje a k zabavení vozidla pak stačí i překročení rychlosti o 60 km/h ve městě a o 70 km/h mimo město. Rychlý řidiči se v každém případě nevyhnou ani tučné pokutě s horní hranicí až 7500 eur (asi 189 tisíc korun).
Když policie zastaví řidiče, který není přímo vlastníkem vozidla, může auto zabavit maximálně na čtrnáct dnů a vozidlo následně nemůže být prodáno v aukci. To platí i pro vozy na leasing nebo pronájem. Odpovědný orgán ale může řidiči doživotně zakázat řízení daného vozu a tuto informaci zapíše do registru řidičů.
Další medializovaný případ pochází z Dolního Rakouska. Policie uvedla, že zachytila 21letého mladíka v BMW, který se řítil na dálnici na břehu Dunaje u Langenzersdorfu rychlostí 247 km/h. V Rakousku je přitom na dálnicích povoleno jet nanejvýš 130 km/h, velmi často ale bývá rychlost omezeno na 100 km/h.
Spolková ministryně pro ochranu klimatu, životní prostředí, energetiku, mobilitu a inovace Leonora Gewesslerová (Zelení) si zpřísnění trestů pochvaluje. Možnost odebrání vozidla se podle ní osvědčila a snížil se počet vážných nehod způsobených nepřiměřenou rychlostí. První zkušenosti jsou podle ní „konzistentně pozitivní“. Podobná pravidla platí i v Polsku nebo Lotyšsku.