VIDEO: Ukrajincům zřejmě vyšla lest. Přes Rusko poslali sportovní letadlo plné výbušnin
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajina si zřejmě při svém úterním dronovém útoku na cíle v Rusku ozkoušel poměrně novou taktiku. Západní média i některé účty na sociálních sítích si totiž všímají, že při útoku se v akci objevil i nikým nepilotovaný letoun naložený výbušninami, které Kyjev podle všeho poslal na cíl. Ten byl vzdálený přes 1000 kilometrů od hranic a sportovní letadlo mohlo snáze než vojenský dron obelstít ruskou protivzdušnou obranu.
Terčem útoku se stala ropná rafinerie a průmyslový objekt ve dvou městech asi 1300 kilometrů od ukrajinské hranice, uvedly ruské úřady. Ukrajinská média nebo agentura Reuters s odvoláním na své zdroje v ukrajinských tajných službách uvedly, že za akcí stojí ukrajinská vojenská rozvědka HUR a že jedním z cílů byl závod na montáž dronů Šáhed ve městě Jelabuga v Tatarské autonomní republice. Druhý cíl, ropnou rafinerii v nedalekém městě Nižněkamsk, rovněž v Tatarstánu, potvrdila ruská státní tisková agentura RIA Novosti. Podle ruských úřadů zranění utrpělo 13 lidí.
Left: UJ-22, used against refinery.
— Julian Röpcke🇺🇦 (@JulianRoepcke) April 2, 2024
Right: Different type, used against drone factory. pic.twitter.com/STtv3xKRoP
Z incidentu se ale šíří záběry a fotografie, z nichž vyplývá, že na cíle neútočily pouze drony. „Bezpilotní letoun zasáhl výrobní závod vojenských dronů v ruském Tatarstánu, asi 1200 kilometrů od ukrajinských hranic. Útok dronem je zřejmě nejhlubším útokem Kyjeva v Rusku od začátku plnohodnotné invaze Moskvy na Ukrajinu v roce 2022,“ všímá si stanice Svobodná Evropa.
„Ukrajina vletěla s lehkým letadlem naplněným výbušninami do íránské továrny na drony, což byl „nejhlubší úder na ruském území“ od začátku války. (...) Videa na sociálních sítích ukazují, jak dron ve stylu letadla vletěl do dvoupodlažní budovy v obchodním parku u města Jelabuga a poté explodoval, přičemž do vzduchu vylétla ohnivá koule,“ poznamenává zase deník Daily Telegraph.
K podobnému závěru pak došly desítky dalších účtů na sociální síti X, které válku na Ukrajině sledují. Například německý novinář
Julian Röpcke soudí, že objekt z videa je příliš velký na to, aby šlo o víceúčelový dron UJ-22. Podle něj by mohlo jít spíše o sportovní letadlo A-22 napěchované výbušninami, ovšem bez pilota.
🚨🇷🇺🇺🇦 Breaking: Pilotless modified Ukrainian Plane crashes into Russian Industrial building in city of Yelabuga, Russia. pic.twitter.com/e8K5NRtjDL
— Concerned Citizen (@BGatesIsaPyscho) April 2, 2024
Není jasné, zda útoky způsobily větší škody. Agentura Ria Novosti se omezila na konstatování, že v ropné rafinerii Taneko v Nižněkamsku vznikl požár, který se po dvaceti minutách podařilo uhasit. Podle agentury Reuters ale z analýzy snímků útoku vyplývá, že byla zasažena jednotka sloužící k primární rafinaci. Zdroj z ukrajinské rozvědky také podle Reuters tvrdí, že škody, které nálet na vojenský cíl způsobil, jsou značné.
Rozsah škod v Nižněkamsku i Jelabuze předtím bagatelizoval šéf autonomního Tatarstánu Rustam Minnichanov. „Nejsou hlášeny vážné škody, technologický proces nebyl narušen,“ prohlásil na sociální síti Telegram.
Agentura TASS s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví Tatarstánu napsala, že útok v Jelabuze si vyžádal 13 zraněných, osm z nich skončilo v nemocnici. Podle agentury RIA Novosti jsou mezi zraněnými dva nezletilí.
Telegramový kanál Ostrožono, novosti uvedl, že v Jelabuze je po útoku poškozený komplex ubytoven zřízených pro zaměstnance zvláštní ekonomického zóny a studentů střední školy střední polytechnické školy.
Americká média loni uváděla, že ve městě Jelabuga se plánuje zahájení masové výroby dronů Šáhed podle íránského modelu. Ruský investigativní portál Novaja gazeta pak informoval, že drony začalo montovat několik stovek studentů střední polytechnické školy v Jelabuze.
Ukrajina, která čelí již více než dva roky ruské agresi, v posledních týdnech zesílila útoky na ruské regiony. Zaměřila se zejména na ropné rafinerie a další průmyslové podniky. Už dříve podle médií zasáhla cíle v hloubi Ruska. V letošním roce drony podnikly několik útoků u Petrohradu, který leží dál než 1000 kilometrů od ukrajinských hranic. Ukrajinští představitelé tvrdí, že drony s doletem přes 1000 kilometrů má Kyjev k dispozici.
čtk,