Estonsko vážně diskutuje o vyslání vojáků na západní Ukrajinu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Estonská vláda, resp. v prostředí estonské administrativy, se "vážně" diskutuje o možnosti vyslat jednotky na západní Ukrajinu, aby převzaly úlohu ukrajinských jednotek v týlu, aby ty mohly být poslány na frontu. Uvedl to v rozhovoru pro americký vojenský server Breaking Defense Madis Roll, poradce estonského prezidenta pro otázky národní bezpečnosti.
Roll řekl, že vládní administrativa v současné době provádí analýzu potenciálního přesunu estonských jednotek na Ukrajinu. Avšak Tallinn by preferoval, kdyby takový krok učinilo celé NATO. To by podle něj "ukázalo širší kombinovanou sílu a odhodlání.“ Nicméně pokud by se k tomu NATO neodhodlalo, Estonsko by k tomu mohlo přistoupit v rámci menší koalice.
Madis Roll, the National Security Advisor for the President of Estonia stated earlier today that the Estonian Government is “Seriously Discussing” the possibility for the Deployment of Ground Troops into Western Ukraine to conduct Non-Combat Related Operations; Roll further… pic.twitter.com/dedwVjNDxX
— OSINTdefender (@sentdefender) May 13, 2024
According to Madis Roll, security advisor to the president of Estonia, the Estonian government is considering sending troops to western Ukraine to provide logistics support to the Ukrainian Armed Forces, thereby freeing Ukrainian forces to fight on the front. pic.twitter.com/WNCakl3WCk
— Giuseppe Menefrego (@menefr1) May 13, 2024
Původně pro Breaking Defense Roll uvedl, že se problém diskutuje v rámci vlády, ale o několik dnů po zveřejnění této zprávy informaci upravil, že věc se nediskutuje přímo v rámci kabinetu.
Podle jeho vyjádření "diskuze pokračují." "Měli bychom prozkoumat všechny možnosti," dodal.
Roll "menší koalici" neupřesnil, ale zřejmě by se mohlo jednat o vojáky dalších pobaltských zemí. Jak Echo24 upozornilo minulý týden, rozhodnutí intervenovat na Ukrajině v případě potřeby schválila Litva. Litevská premiérka Ingrida Šimonytėová deníku Financial Times řekla, že Litva je připravena a premiérka má k tomuto kroku parlamentní povolení. Zda k tomu skutečně dojde ale zatím není jasné, existují totiž obavy z ruské odvetné reakci na tento krok, dodal FT.