Erdogan a Čína chtějí v Izraeli dva státy. Napadenou zemi nečekaně podpořily Emiráty
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Izrael byl zcela šokován akcí palestinských teroristů a dočkal se silné podpory ze strany evropských států a USA, kteří uznávají jeho právo na sebeobranu. Írán podle očekávání podpořil činy Hamásu, k jehož hlavním podporovatelům patří. Řada světových či regionálních hráčů však reagovala nečekaně neutrálně. Například Rusko a Čína v bezprostřední reakci vyzývali k deeskalaci. Turecký prezident Recep Erdogan mluví souvislosti s masovým útokem na Izrael o nutnosti dvojstátního řešení. Překvapivě se však Izraele dostalo podpory i od jednoho z regionálních hráčů, kdy Spojené arabské emiráty odsoudily útoky a únos civilistů.
Největší spojenec Izraele Spojené státy útok Hamásu tvrdě odsoudily a vyjádřily připravenost poskytnout Izraeli potřebnou pomoc. K Izraeli Spojené státy, také přesunují jednu letadlovou loď a několik dalších vojenských lodí. Útok Hamásu se promítl i do současného programu demokratického lídra Senátu Chucka Summera, který je na návštěvě Číny. Jak při setkání s ministrem zahraničí, tak čínským prezidentem mluvil o potřebnosti odsoudit teroristické činy Hamásu. Nesetkal se však s pochopením.
Čínské ministerstvo zahraničí totiž v prohlášení vyzvalo relevantní představitele, aby jednali v klidu a okamžitě zabránili střetům mezi stranami. Za základ řešení konfliktu vidí Čína v dvojstátním řešení. Na toto prohlášení ostře reagoval představitel izraelské ambasády v Pekingu Yuval Waks. "V momentě kdy jsou lidé vražděni a masakrováni v ulicích, rozhodně není vhodná doba mluvit o řešení v podobě vzniku palestinského státu.“
Podobná slova volilo i Turecko. Nejdříve ministr zahraničí uvedl, že Turecko o situaci jedná se všemi stranami konfliktu. Následně vystoupil s projevem turecký prezident Erdogan, který taktéž vyzval k dvojstátnímu řešení.
K deeskalaci vyzvalo i Rusko. "Domníváme se, že situaci je nutné co nejdříve obrátit směrem k míru, protože pokračování v kruhu násilí samozřejmě hrozí další eskalací a růstem konfliktu. To představuje velké nebezpečí pro region, a tak jsme krajně znepokojeni," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agenturyzde TASS.
Neutrálně bez odsouzení se ke sporu postavil sousedící Egypt. Ten především vyzval k zastavení eskalace, konfliktu s tím, že jednal s oběma stranami. Podobně reagovalo i Jordánsko. „Jsem v intenzivním kontaktu s regionálními a mezinárodními kolegy a debatujeme o nutnosti mezinárodní reakce, abychom zabránili další eskalaci a region se vyhnul dalšímu kolu násilí,“ uvedl ministr zahraničí Ayman Al-Safadi.
Katar a Irák v prohlášeních uvedly, že se jedná o přirozený výsledek „sionistické okupace“. Katar připomněl i zásah izraelských sil v mešitě Al Alksá.
Izrael v posledních letech začal úspěšně budovat síť mírových smluv, které měly zabezpečit větší klid v regionu. V okamžiku šokujícího útoku se dočkal nečekané podpory ze strany donedávna regionálního protivníka a to od Spojených arabských emirátů, které uvedly, že se jedná o velmi vážnou eskalaci. Ministerstvo zahraničí prohlásilo, že je „zděšeno“ útoky na civilisty.
V Evropě se Izrael dočkal podpory a evropské vlády útok tvrdě odsoudily. Evropská unie, po vzoru Německa a Rakouska v pondělí oznámila zastavení humanitární pomoci Palestincům. Britský premiér Rishi Sunak uvedl, že je ze situace v „šoku“ a Izrael má plné právo se bránit. Británie, společně s Německem, Austrálií a Kanadou však musely řešit i nezvyklé protesty na podporu Palestiny. Psali jsme o tom zde.
„Je nulová tolerance pro antisemitismus či oslavování terorismu v britských ulicích. Očekávám, že policie plně využije plnou sílu zákona proti ukázkám podpory Hamásu.