Velké jednání o návratu Kalouska, který mlčí. Do politiky patří, říká i Pospíšil
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do voleb do sněmovny zbývá sice stále více než rok, jednotlivé strany a hnutí už začínají zbrojit. V případě TOP 09, která se dlouhodobě jako samostatný subjekt pohybuje na hraně vstupu do dolní komory, se řeší mimo jiné potenciální návrat bývalého předsedy a exministra financí Miroslava Kalouska do aktivní politiky. Sám Kalousek návrat nevylučuje, odmítá ale spekulovat, zda to bude s TOP 09. Kalousek do politiky patří, říká další bývalý šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.
Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová pro Echo24 už dříve potvrdila, že by obě výrazné osobnosti z historie strany mohly kandidovat za koalici Spolu do sněmovny. „Nominační proces na kandidáty pro sněmovní volby sice teprve proběhne, ale neformálně se již diskuse samozřejmě vede. Celé vedeni TOP 09 na jednání předsednictva (jemuž byl osobně přítomen) vyjádřilo podporu kandidatuře Miroslava Kalouska,“ řekla pro Echo24 Pekarová Adamová.
Sám Kalousek potvrdil, že debata proběhla. „V polovině května proběhla za mé přítomnosti na předsednictvu TOP 09 obsáhlá diskuze, kterou jsem pokládal za neveřejnou. Přestože se paní předsedkyně z nějakého důvodu rozhodla malou část diskuze zveřejnit, prosím o pochopení, že já to dělat nebudu,“ uvedl pro Echo24 Kalousek. „Mohu jen říct, že jsem odpověděl otevřeně a srozumitelně. Alespoň snad pro ty, kteří to chtěli slyšet,“ dodal. V rozhovoru pro Novinky dodal, že by se vrátil jen „se stranou, která má odvahu něco změnit“. Neřekl však, zda by to měla být TOP 09.
Další bývalý šéf TOP 09 Jiří Pospíšil, kterému v červenci skončil mandát europoslance, v podcastu Echo Pavla Štrunce potenciální Kalouskův návrat politiky uvítal, protože ho považuje za výraznou osobnost s odvahou dělat i nepopulární kroky. Zmínil, že Kalouskova přítomnost by mohla být přínosem pro TOP 09, zejména v době, kdy strana potřebuje silné lídry, aby oslovila pravicové voliče.
Podle Pospíšila by bylo rozhodně pozitivní, kdyby se rozhodl kandidovat Kalousek. „Kalousek má být v české politice. On je sice skvělý a vtipný glosátor, ale je to trochu škoda. Rozhodnutí je samozřejmě na něm, ale on opravdu do politiky patří a nejjednodušší by pro něj bylo kandidovat za TOP 09,“ řekl už dříve pro Echo24 Pospíšil.
Pekarová Adamová podporuje i kandidaturu samotného Pospíšila, se kterým také neměla v posledních letech ideální vztahy. „S Jirkou Pospíšilem jsem v pravidelném kontaktu a bude-li on sám a jeho krajská organizace mít zájem kandidovat do sněmovny, věřím, že taktéž nominaci snadno získá,“ dodala šéfka dolní komory.
Pospíšil podle svých slov zatím rozhodnutý není, kandidaturu však nevylučuje. „Zda budu, či nebudu kandidovat, je nyní předčasné. Skončil jsem mandát v Bruselu, jsem obtížen úkoly, které mám na pražském magistrátu a také řeším nějaké osobní věci,“ řekl Pospíšil. „Nevylučuji to. Byl jsem dlouhou dobu poslancem a také ministrem spravedlnosti. Prosadil jsem přes 40 zákonů. Myslím si, že v ústavně-právním výboru sněmovny bych mohl své zkušenosti nabídnout. Má případná účast ve sněmovně by nebyla o tom, že Pospíšil hledá trafiku, ale o tom, že bych mohl využít zkušenosti z české legislativy,“ uvedl Pospíšil.
Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob pro Echo24 uvedl, že by byl určitě rád, kdyby oba do sněmovny kandidovali. „Byli by přínosem nejen pro TOP 09, ale i pro celou politickou sféru. Otázkou ovšem je, zda o to oni stojí,“ řekl Jakob.
Kalousek je jedním ze zakladatelů strany, která vznikla v roce 2009. Prvním předsedou byl tehdy Karel Schwarzenberg a Kalousek se stal prvním místopředsedou. Stranu vedl do roku 2017, kdy TOP 09 ve sněmovních volbách sotva překonala pět procent. Tehdy ho ve funkci nahradil právě Jiří Pospíšil.
Kalousek opakovaně kritizuje Pekarovou Adamovou za její rozhodnutí. Příkladem může být pokažená výměna v čele resortu pro vědu, výzkum a inovace. Pekarovou navržený kandidát na ministra Pavel Tuleja se pod tíhou zjištění o jeho pochybných akademických praktikách vzdal nominace. Helenu Langšádlovou tak nakonec nahradil Marek Ženíšek. Jedním z kontroverzních také momentů bylo, když se Pospíšil s Kalouskem nedostali na kandidátku koalice Spolu do evropských voleb. Ve vedení strany totiž prosadila svou variantu právě Pekarová Adamová. Kalouskovi navrhla kandidaturu do Senátu. Podle Pospíšila nicméně nynější postoj předsedkyně strany ukazuje, že se snaží vztahy urovnat.
Kalousek je ale také dlouhodobým kritikem celé současné vlády, vymezuje se především vůči jejímu nakládání se státním rozpočtem. Právě to by mohl být pro Kalouska problém. Například šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Aleš Dufek pro Echo24 řekl, že je potřeba tyto dvě osobnosti oddělit. „Zatímco Jiří Pospíšil by asi se současnou politikou SPOLU kompatibilní, u Miroslava Kalouska si to moc představit nedovedu. Pokud bych to měl vyjádřit například fotbalovým příměrem, jako bychom měli najednou dát na soupisku fotbalistu, který po celou dobu kritizuje náš herní styl,“ řekl Dufek.