„Tato čísla jsou katastrofa.“ Německá ekonomika se propadá hlouběji a hlouběji
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Špatné zprávy z německé ekonomiky se hromadí. Existuje hrozba, že krize se protáhne do příštího roku. Velkým průmyslovým odvětvím padají tržby. Daňové příjmy do spolkové i zemských pokladen se v červenci snížily o téměř osm procent, vypočítává problémy dnes deník Bild.
Prodeje a zisky automobilek klesají celosvětově. Nejvíce špatná situace dapadá podle analýzy auditorské firmy EY na BMW, Mercedes a VW. Německé automobilky měly od ledna do června o 18 procent nižší zisk. Knihy zakázek mnoha společností se vyprazdňují, průmysl jde již šest měsíců dolů. Objem zakázek v samotném automobilovém průmyslu pak klesá už 17. měsíc v řadě.
Také tržby ve stavebnictví klesly a to o více než dvanáct procent.
Mnoho Němců se drží zpátky a do obchodů se nehrne. Každý druhý prodejce si stěžuje na příliš malé prodeje. Podle institutu Ifo je "výrazné oživení maloobchodu ve druhé polovině roku méně pravděpodobné".
Index nákupních manažerů pro soukromý sektor – tedy průmysl a poskytovatele služeb – klesl na nečekaných 48,5 bodu a posunul se tak dále od hranice růstu 50 bodů, jak ve čtvrtek oznámil S&P Global ve svém měsíčním průzkumu mezi společnostmi. Hodnota je na pětiměsíčním minimu. Ekonomové oslovení tiskovou agenturou Reuters očekávali minimální nárůst na 49,2 bodu po 49,1 v červenci.
"Tato čísla jsou katastrofa. Recese v německém průmyslu se v srpnu prohloubila a žádné oživení není v dohledu," řekl deníku Handelsblatt hlavní ekonom Cyrus de la Rubia z Hamburg Commercial Bank (HCOB).
Výhled na příštích několik měsíců vidí černě i akciová burza. Index ZEW, který měří náladu mezi investory a analytiky se minulý týden neočekávaně propadl. Zaznamenal 19,2 bodu oproti očekávaným 32,0.
Hospodářská krize nyní zasáhla i státní pokladnu. V červenci se spolkové a zemské příjmy z daní snížily o téměř osm procent na 63,8 miliardy eur. Bundesbank proto očekává, že se krize bude protahovat měsíce.
„Německu hrozí vážná recese. Ministr hospodářství se teď musí probrat z letního spánku," řekl Bildu ekonomický expert koaliční FDP Michael Kruse.
Podle ekonoma Sebastiana Dulliena nezávislého Institutu pro makroekonomickou politiku IMK má německá ekonomika tři hlavní problémy. "Nedostatek veřejných investic, nejistotu v cenách energií a masivní průmyslovou politiku v USA a Číně. Žádný z těchto problémů vláda dostatečně neřeší," řekl Dullien.