„Batalion Dubaj“ v čele s Tymošenkovou. Invaze vyvolala emigraci proruských Ukrajinců
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené arabské emiráty se staly centrem ukrajinských proruských politiků a bývalých opozičníků. Kyjev je rovnou nazývá kolaboranty. Blyštivé mrakodrapy a luxus Dubaje si užívá mimo jiné bývalá premiérka, šéfka opoziční strany Vlast a „strůjkyně ukrajinské korupce“ Julija Tymošenková, proruští lidovečtí poslanci Suto Mamojan, Vadym Stoliar a Natalia Korolevská, kteří se do Dubaje údajně přestěhovali natrvalo. S investigativní reportáží přišel deník Ukrajinska Pravda krátce poté, co byl spáchán bombový atentát na vlivnou ukrajinskou podnikatelku Valentinu Mamajovou, která spolupracovala s ruskými okupanty.
V Berďansku bylo vyhozeno do povětří auto ukrajinské byznysmenky Valentiny Mamajové, uvedl zástupce proruské státní zprávy. Bombový atentát v Záporožské oblasti podnikatelka, která spolupracuje s ruskými okupanty, přežila pouze s lehkým otřesem mozku.
In #Berdyansk, the car of businesswoman Valentina Mamay was blown up, Gauleiter Rogov reported.
— NEXTA (@nexta_tv) January 24, 2023
She was cooperating with the occupiers. pic.twitter.com/IhBTzTQKoO
Kromě toho vyšla investigativní reportáž, která rozebírá ukrajinské kolaboranty, kteří opustili Ukrajinu a skrývají se na území Spojených arabských emirátů. Podle deníku Kyiv Post řada bývalých politických činitelů přesídlila do Dubaje, kde si užívá luxusního pohodlí a nebojí se navštěvovat proruské podniky.
Začátek roku 2023 v Dubaji oslavila kromě jiných také bývalá ukrajinská premiérka a lídryně opoziční strany Vlast Julija Tymošenková, která byla v roce 2011 uvězněna kvůli nevýhodnému státnímu nákupu ruského plynu. Představitelka tzv. Oranžové revoluce a zásadní postava ukrajinské politiky je považována za jednoho z hlavních původců rozsáhlé ukrajinské korupce.
Online deník Ukrajinska pravda zveřejnil sérii fotografií a videozáběrů, které zachycují Tymošenkovou na pláži uprostřed Dubaje. „Tymošenková byla na začátku roku spatřena, jak relaxuje v pětihvězdičkovém hotelu na dubajském ostrově Palm Jumeirah,“ píše deník Ukrajinska pravda s tím, že se její kolegové ze strany Opoziční platforma pro život do Dubaje natrvalo přestěhovali.
Podle deníku se lidovečtí poslanci z proruské strany Natalia Korolevská, Vadym Stoliar a Suto Mamojan nastálo přestěhovali do Spojených arabských emirátů. Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala masovou migraci Ukrajinců, kteří hledají sociální podporu po celé Evropě, zatímco příslušníci politického establishmentu zamířili do Perského zálivu.
Tymošenková se snaží držet mimo dohled veřejnosti, během oslav Nového roku se vyhýbala procházkám po nábřeží, neopouštěla hotelový komplex Kempinski a využívala podzemního parkoviště. Bývalá premiérka s manželem byli spatřeni na soukromé hotelové uzavřené pláži 5. ledna a pět dnů poté se měla vrátit zpět do Kyjeva.
🇺🇦Yulia Tymoshenko, the head of the Batkivshchyna ukranian party, was spotted on a beach in Dubai.
— Nixin Wolf (@NixinWolf) January 27, 2023
Seeing people with cameras, Tymoshenko got up and left.
All this while ordinary people are being demilitarised. pic.twitter.com/OBvjU2JmXO
Kromě Tymošenkové bylo v Perském zálibu zaznamenáno hned několik dalších ukrajinských politiků, kteří mají blízko k Ruské federaci. Lidovecký poslanec a bývalý člen proruské strany Opoziční platforma pro život (aktuálně je na Ukrajině zakázána) Suto Mamojan byl spatřen v dubajském obchodním centru, které je největším podnikem svého druhu na světě. Podle deníku Kyiv Post funguje Mamojan jako zástupce významné ukrajinské sázkové kanceláře, která se snaží řešit situaci s dubajskou vládou.
V ruské restauraci Suvoroff v centru Dubaje byl spatřen další lidovecký poslanec Vadym Stoliar či poslankyně Natalia Korolevská s manželem. Korolevská má blízko k proruskému politikovi Viktorovi Medvedčukovi, který jí měl údajně nabídnout významné mocenské postavení v rámci proruské státní zprávy.