Ukrajina šetří na ambasádě v Praze, velvyslance tu nemá víc než rok
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pracovna ukrajinského velvyslance v Praze je oficiálně už více než rok prázdná. A to i přesto, že Česko patří k nejvýraznějším podporovatelům Ukrajiny ve válce s Ruskem a našly u nás útočiště statisíce uprchlíků před válkou.
Značně nestandardní. Tak bychom mohli nazvat situaci kolem velvyslance Ukrajiny v Česku, který v Praze chybí od té doby, co Jevhen Perebyjnis odcestoval loni v srpnu po dlouhých letech zpět do Kyjeva, aby nastoupil na post náměstka ukrajinského ministra zahraničních věcí. Od té doby uplynul více než rok a jeho místo stále zůstává prázdné.
Ukrajina za tohoto mimořádně aktivního diplomata od té doby oficiálně nevybrala žádnou odpovídající náhradu. Ambasádu v Praze tak řídí pouze chargé d’affaires Vitalij Usatyj. Ukrajina si zjevně dává záležet, aby vybrala vhodného kandidáta, který uspokojí i české potřeby.
Perebyjnis byl zejména po vypuknutí války velmi aktivní. Zúčastňoval se řady akcí, poskytoval rozhovory a reprezentoval ukrajinská stanoviska v Praze. Jeho zástupce je však poslední rok vidět na veřejnosti minimálně.
Nejde pouze o symbolický krok. Nový velvyslanec bude muset řešit otázky spojené s ukrajinskými uprchlíky, kterých jsou v Česku a stovky tisíc, nebo bude mít na starosti jednání o dodávkách zbraní.
Ministr zahraničí Dmytro Kuleba při poslední návštěvě Prahy slíbil, že země je v konečné fázi výběrového procesu velvyslance. Stále ale lavíruje mezi více kandidáty. „Nyní jsme v konečné fázi výběrového procesu. Máme už určitý výběr několika málo kandidátů a konečné rozhodnutí učiní prezident,“ řekl Kuleba tento týden.
Černínský palác ukrajinské rozhodování komentovat nechce. Podle ministra Jana Lipavského (Piráti) Česko otázkou zastoupení Ukrajiny v ČR opakovaně zvedá. „Na druhou stranu je potřeba respektovat suverenitu rozhodování ukrajinské strany v této věci. To znamená, že nelze jít nad rámec toho, že to v přátelských rozhovorech pravidelně zmiňujeme,“ prohlásil Lipavský při jejich setkání.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) nedávno vyjádřil přání, že ukrajinský velvyslanec k nám přiletí v řádu týdnů až měsíce. Stále však nepadlo žádné jméno.
Česká strana tedy čeká, až jí ukrajinské ministerstvo zahraničí doručí žádost o takzvaný agrément, neboli vyslovení souhlasu. Nesouhlasné stanovisko je obvyklé pouze v naprosto výjimečných případech, kdy má hostitelská země zvlášť závažné výhrady vůči navrhované osobě. Nejčastější formu odmítnutí nominovaného velvyslance představuje mlčení, tedy neudělení agrémentu po dobu několika měsíců.