Takovou vlnu horka v lednu Evropa ještě nezažila. Začátek roku překonal rekordy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Neobvykle teplý leden s novými rekordními teplotami zažívá Evropa na celém kontinentu. Na Nový rok zaznamenalo nejméně sedm zemí nejteplejší dny, v České republice byly naměřeny teploty o 16,6 °C vyšší než obvykle. Například britský list The Independent píše o „vlně horka“, kterou Evropa v lednu ještě nezažila.
Příchod nového roku oslavili evropští obyvatelé za rekordně vysokých teplot. V českém Javorníku byla naměřena teplota 19,6 stupňů Celsia. Obvykle se teploty v tuto roční dobu průměrně pohybují okolo 3 stupňů.
V běloruském městě Vysokaj dosáhly teploty rekordních 16,4 stupňů Celsia, což překonalo dosavadní lednové maximum země o 4,5 stupně. Polská obec Korbielów zaznamenala teploty dosahující až 19 stupňů.
Klimatolog Maximiliano Herrera, který sleduje extrémní teploty a provozuje twitterový účet @extremetemps, pro The Independent řekl: „Velikost, oblast a způsob, jakým byly překonány rekordy, lze považovat za nejextrémnější vlnu horka, která kdy v Evropě byla.“ To znamená, že rozdíl mezi průměrnou teplotou v tomto ročním období a tím, co je aktuálně zaznamenáno, je větší než kdykoli předtím.
— Extreme Temperatures Around The World (@extremetemps) January 1, 2023
- Hottest January days in history in these countries *
Poland:19.0C Korbielow and Jodłownik
Denmark:12.6C Abed
Czech Republic:19.6C Javorník
Netherlands:16.9C Eindhoven
Belarus:16.4C Visokaye NATIONAL RECORD BROKEN BY 4.5C !
Lithuania:14.6C Marijampole
Latvia:11.1C Daugavpils pic.twitter.com/aT3h2YwKLv
Herrera dodal, že je to poprvé, co vlna veder v Evropě odpovídá teplotním extrémům v Severní Americe.
Bezprostřední příčinou je tepelná kupole, která se nad kontinentem usadila. Polární vzduch, který byl zodpovědný za chladný prosinec v Británii, začal ustupovat. To znamená, že mírnější vzduch z jihu a jihozápadu, tj. severní Afriky, se přesunul na severovýchod do Evropy a způsobil rekordní teploty.
Dánsko naměřilo teploty 12,6 °C, Lotyšsko 11,1 °C, Litva 14,6 °C a Nizozemsko 16,9 °C.
V Británii byly teploty méně extrémní. Podle Dana Strouda, provozního meteorologa z Met Office, jsou teploty na severu země a ve Skotsku pro tuto roční dobu zhruba normální. Teploty v jižní Anglii byly naopak vyšší než průměr. 1. ledna bylo na letišti Heathrow zaznamenáno maximum 12,3 stupňů Celsia.
Nicméně Spojené království by nemělo v nadcházejícím měsíci očekávat evropskou úroveň tepla, řekl Stroud. „Hlavním trendem by mělo být pokračování „nestálého a vlhkého počasí“, které Británie zažívá.