Krasavcův konec
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Justin Trudeau včera oznámil odchod z funkce kanadského premiéra a předsedy vládní liberální strany, jejíž preference v prosinci spadly na v kanadském kontextu propastných šestnáct procent. V úřadu předsedy vlády končí po deseti letech, to je v politice docela dlouho, z hlediska „výdrže“ byl spíš úspěšný. „Odchod na vrcholu“ ale rozhodně nepředvedl. Jeho konec se také dá považovat za symptom soumraku politického stylu, který končící premiér reprezentoval i v očích publika mimo Kanadu. Pohledný a celkem mladý muž, který v době svého nástupu ztělesňoval pro pokrokově smýšlející zápaďany politika budoucnosti, správně smýšlejícího, správně se vyjadřujícího i jednajícího. Na konci své dráhy může Trudeau působit až jako anachronismu, představitel ideologie a stylu, které už jsou za zenitem, jakkoliv bude současná podoba pokrokářství v životě zemí Západu jistě dál přítomná.
Jedna věc se Justinu Trudeaovi podařila velice dobře, i když nevím, zda odcházející premiér stál zrovna o tohle: ukázat, že naplněním líbivých a velmi módně znějících řečí je velmi restriktivní politika, která popírá občanské svobody, vytváří společnost dohledu, posiluje represivní aparát a moc i dosah státní byrokracie a rozbíjí společnost, protože staví komunity proti sobě a jejich členům upírá individualitu, dělá z nich součást tak či onak definované masy.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.