„Kde je váš mohutný útok? Proč střílíte na Krym?“ V USA rostou pochyby o ofenzívě Ukrajiny
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ukrajina v rámci snahy získat zpět svá území zaznamenala na jihu země několik menších úspěchů, přesto zatím hluboce zaostává za úspěchy loňských protiofenziv v Charkovské a Chersonské oblasti. V USA přibývá hlasů, které věští současné ofenzivě selhání, případně kritizují její provedení. Podle analytiků ale Ukrajinci překonávají první linie obrany, což by mělo vést k rychlejším územním ziskům a šanci na větší průlom. Američané jsou údajně rozčarovaní z toho, že navzdory jejich doporučením nepodnikli Ukrajinci jeden mohutný útok, ale akce protiofenzívy rozprostřeli od jihu země k východu.
Americké zpravodajské služby podle listu The Washington Post nevěří, že ukrajinská armáda dosáhne klíčového jihoukrajinského města Melitopol, které okupuje ruská armáda. Tím pádem by nedošlo k přerušení pozemního koridoru Ruska s anektovaným Krymským poloostrovem, což by podle některých odborníků nakonec vedlo k definitivní ruské porážce na Ukrajině.
Cesta k Melitopolu je nesmírně náročná a i znovudobytí bližších měst, jako je Tokmak, bude obtížné, řekl analytik Rob Lee z ústavu Foreign Policy Research Institute. „Rusko tam má tři hlavní obranné linie a pak opevněná města. Nejde jen o to, zda Ukrajina dokáže prolomit jednu nebo dvě linie, ale o to, jestli zvládne překonat všechny tři a zda má dostatek sil, aby dosáhla významného cíle, jako je dobytí Tokmaku,“ uvedl odborník.
Podle amerických představitelů tak prý Ukrajinci zůstanou několik kilometrů před Melitopolem. Dalšími cíli jsou pak pravděpodobně města Mariupol a Berďansk. Více jsme o tom psali zde.
Kritika strategie
Server Financial Times informuje o pochybách Američanů o strategii vedení útoků. Podle serveru Američané Ukrajince vyzývali, aby soustředili co nejvíce sil směrem na jih, aby zvládli dosáhnout Azovského moře a přetnout zmiňovaný pozemní koridor na Krym. Washington prý nedoporučoval, aby se Ukrajina soustřeďovala i na východ země, kde je nyní údajně skoro polovina ukrajinských jednotek.
Představitelé USA také prý pochybují o významu útoků na Krym samotný. Podle serveru CNN je považují za rozptýlení nebo dokonce plýtvání cennými zdroji. Ukrajina v posledních týdnech zasáhla několik mostů vedoucích na Krym, včetně významného mostu spojujícího okupovaný poloostrov s ruskou pevninou. Také významně zvýšila počet útoků na sklady munice a vojenská uskupení na Krymu.
Obecně ukrajinské údery na jihu zpomalily a zkomplikovaly ruské zásobovací a logistické manévry, uvedl představitel západních zpravodajských služeb. Další americký představitel uvedl, že pokud se Ukrajincům nakonec podaří prolomit rozsáhlou síť ruských obranných linií a postoupit vpřed, pak bude cílení na muniční sklady a zásobovací linie na Krymu prospěšné pro protiofenzivu jako celek.
Ukrajinské úspěchy
Poslední postup v Záporožské oblasti, například dobytí vesnice Urožajne, má podle Institutu pro studium války (ISW) „značný taktický význam“. Buď se tím ukrajinští vojáci dostali nebo se dostávají za nejhustější minová pole, která znamenají hlavní důvod, proč útok postupuje tak pomalu. Dá se očekávat, že po překonání těchto překážek bude mít v přímém střetu ukrajinská armáda s moderní západní technikou proti ruským strojům značnou výhodu.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba dohady o selhání protiofenzivy odmítá. „Taková prohlášení bereme s klidem. Podle nejmenovaných představitelů, generálů a analytiků měla Ukrajina přestat existovat během tří až deseti dnů v únoru 2022,“ řekl pro deník Bild.
Ukrajina také opakovaně vyzývá k dodání dalších zbraňových prostředků, hlavně moderních střel s dlouhým doletem, jako jsou německé Taurus, nebo bojových letadel, jako jsou americké F-16. Ačkoli by se nejspíš nejednalo o „zázračné zbraně“, jejich dodání by mohlo přinést Ukrajině podstatnou výhodu a protiofenzivu urychlit. V sobotu Spojené státy schválily předání dánských a nizozemských stíhaček F-16 Ukrajině, ale až poté, co piloti dokončí výcvik na těchto strojích. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dostal v neděli na návštěvě Nizozemska příslib, že Ukrajina dostane 42 těchto stroj. Psali jsme o tom zde.
Překvapením letní protiofenzivy je podle analytiků ale Rusko, které překonalo očekávání, co se jeho obrany okupovaného území týče. „Nejvíc určujícím faktorem dosavadního průběhu ofenzivy je kvalita ruské obrany,“ říká Rob Lee, podle kterého se Rusové měli dost času připravit – a připravili se dobře.