Srbsko se vojensky sbližuje s Maďarskem. Společně cvičí říční flotilu i aktivní zálohy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Srbsko a jeho severní soused Maďarsko posilují vojenskou spolupráci. V úterý za tímto účelem podepsali ministři obrany obou zemí dohodu, která předpokládá mimo jiné podstatně více společných armádních cvičení. Informovala o tom agentura DPA.
"Dnes budujeme nejbližší strategické vztahy v oblasti obrany a maďarský premiér Viktor Orbán i já jsme vyjádřili přání a záměr, abychom pokračovali s jejich urychlením a dalším sbližováním všech našich pozic v oblasti obrany," napsal srbský prezident Aleksandar Vučić na Instagramu k dohodě, kterou v Bělehradě podepsali ministři obrany Bratislav Gašić a jeho maďarský protějšek Kristóf Szalay-Bobrovniczky.
Podle provládního srbského listu Politika Vučič také uvedl, že obě země směřují k dvoustranné vojenské alianci či vojenské unii. Pro Maďarsko, které je členským státem Evropské unie a NATO, patří Srbsko k zemím, s nimiž v regionu spolupracuje nejintenzivněji, dodal Vučić. Podle Szalaye-Bobrovniczkého je Srbsko pro Maďarsko nejdůležitějším bilaterálním vojenským partnerem.
Na základě dohody podepsané v roce 2023 provedly armády obou zemí již 48 společných akcí a tento počet se má v letošním roce zvýšit na 79. Maďarský ministr jako příklad uvedl výcvik říčních flotil, mnohonárodní bojový výcvik pro členy aktivních záloh či program společného nákupu zbraní. Podle dřívějších zpráv v médiích chce Maďarsko rovněž prodat Srbsku část starší výzbroje z vlastních zásob.
Pozorovatelé v regionu vnímají spolupráci mezi Srbskem a Maďarskem s obavami, připomněla DPA. Jak Vučić, tak Orbán udržují dobré vztahy s Ruskem, podle kritiků je rovněž pojí autoritářský způsob výkonu politické moci.
Oznámení o posílení vojenské spolupráce mezi Srbskem a Maďarskem přichází poté, co v březnu uzavřely dohodu o vojenské spolupráci Chorvatsko, Albánie a Kosovo. První dvě jmenované země jsou členy NATO, přičemž Kosovo v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku. Ujednání ostře kritizoval Vučić, podle nějž trojice signatářů odstartovala "závody ve zbrojení" na Balkáně.
Mezi Prištinou a Bělehradem panuje nadále značné napětí a četné spory poznamenávají také vztah Srbska a Chorvatska.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.