Moravec se v moderování OVM střídat nechce. „Zamrazíte mě jako Železného?“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Moderátor Václav Moravec se v pravidelném pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) střídat nechce. Podle něj by šlo o první krok k likvidaci pořadu. Zároveň se podivil nad tím, že nikdo neřeší střídání jiných moderátorů, jako je Michaela Jílková či Karel Šíp. Moravec zároveň zkritizoval ukončení pořadu 168 hodin i míchání šéfredaktorské a novinářské práce.
Moravec se ke své situaci i k situaci v ČT vyjádřil v podcastu Mediální cirkus serveru Seznam Zprávy. Bulvární deník Blesk na jaře přinesl informaci, že kromě konce 168 hodin by mohlo dojít i ke změnám v OVM. Moravec bývá za svou formu moderování terčem kritiky především ze strany opozice, do OVM odmítají chodit například Andrej Babiš (ANO) či Tomio Okamura (SPD). Blesk informoval o tom, že by se měl Moravec střídat se ženou. Generální ředitel ČT později změny v OVM vyloučil s tím, že od něj ale nikdo nemá bianko šek.
Moravec, který OVM moderuje už přes dvacet let, střídání odmítá. „Střídání je první krok k likvidaci toho pořadu. Když by to po mně někdo chtěl, tak řeknu: Já se střídat nebudu a jsem zvědav, co se mnou uděláte, ‚zamrazíte‘ mě? Budeme ‚zamraženi‘ s Jakubem Železným,“ říká v Mediálním cirkusu s tím, že střídání moderátorů by politikům umožnilo vybírat si ty, ke kterým jdou raději na rozhovor.
„Co já jsem proboha udělal, abych zrovna já se střídal, proč se neřeší střídání Michaely Jílkové, proč se neřeší střídání Karla Šípa? Proč se neřeší střídání jiných?“ ptá se Moravec a několikrát v mnoha obměnách v rozhovoru zdůrazňuje: „Já jsem přišel před dvaceti lety a mým cílem bylo vybudovat v České televizi nejcitovanější a nejsledovanější diskuzi. Díky Bohu se to daří i po těch 20 letech,“ dodal dále Moravec.
Okomentoval také ukončení 168 hodin. „Pokud by vaše otázka natvrdo zněla: Překvapilo vás, jakým způsobem se management zpravodajství postavil ke zrušení 168 nebo k tomu, že nechává Jakuba Železného, podle mého skvělého moderátora hlavních večerních zpráv, někde ‚zamraženého‘ ve sklepě Ótéenky (budova zpravodajství – pozn. red.)? Tak bych řekl, že to jsem nečekal,“ uvedl Moravec.
„Nečekal jsem, že pořad, který měl 550 000 diváků, který se pohyboval na tenké hranici mezi publicistikou a zábavou, bude zrušen, aniž by byl vyroben jiný pořad, který ukáže lepší veřejnou službu, než kterou předváděla Nora Fridrichová. To jsem opravdu nečekal,“ řekl Moravec s tím, že náhrada v podobě Výborné show moderátorky Lucie Výborné není adekvátní náhradou.
„Lucka Výborná dělá skvělou show. Něco, co je asi ženská obdoba Karla Šípa, která na Dvojce výborně funguje. Ale je to jiný formát. Myslím, že bychom se měli ptát, kdy vznikne tedy ten týdeník? Vedení divize zpravodajství a publicistiky zrušilo 168 hodin, protože v něm byly základní školácké chyby, jak jsme se dozvěděli. Tak se těšíme na to, jaký bude nový pořad,“ dodal Moravec.
„Lex Moravec“
Z návrhu novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu aktuálně vypadlo ustanovení, které doposud považovalo porušení kodexu médií veřejné služby za porušení pracovní kázně podle zákoníku práce. Rada ČT nedávno řešila možné porušení kodexu ČT od Václava Moravce kvůli jeho kritickému výroku o exprezidentu Václavu Klausovi jako o „Putinovu gubernátorovi“. Více jsme psali ZDE. Kvůli tomu někteří hovoří o úpravě zákona jako o „lex Moravec“.
O změně se veřejně příliš nehovořilo, a to přesto, že novela leží ve sněmovně už ve druhém čtení. To se nelíbí poslancům opozičního hnutí ANO, kteří chtějí předložit pozměňovací návrh. Ministerstvo kultury, pod nějž zákon spadá, nicméně tvrdí, že větu vypustilo „z čistě technických důvodů“ a že se do legislativy vrátí.
Původní verze léta zahrnovala ustanovení, že „porušení Kodexu České televize je kvalifikováno jako porušení pracovní kázně podle zvláštního zákona.“ Stejný princip platil pro Kodex rozhlasu, který měl být právně závazný pro všechny pracovníky veřejnoprávních médií. Dodržování etických a profesních standardů tak nebylo jen vnitřní záležitostí organizací, ale mělo oporu i v pracovním právu a dalo se tak uplatnit v případě výraznějšího vybočení v chování některého z redaktorů.
Postup vládní koalice se nelíbí opozici. Podle poslance Patrika Nachera (ANO) je vkládání změn do takto zásadních dokumentů bez větší veřejné debaty problematické. „Za mě toto není správná cesta, potají vkládat změny, které se týkají kodexu a jednání zaměstnanců veřejnoprávních médií, především viditelných redaktorů ČT,“ zdůraznil Nacher. Opakovaně se například hovoří o některých veřejně prezentovaných názorech Moravce, Železného či Fridrichové.
Kritiku Nacher směřoval především na to, že se tímto krokem de facto oslabuje důraz na etické chování redaktorů a novinářů veřejnoprávních médií. „Neustále se bavíme o tom, že z jednání některých redaktorů vyzařuje, komu fandí a komu ne, a místo toho, aby se to řešilo, se jde opačnou cestou,“ doplnil.