Nové televizní poplatky jsou na spadnutí. Platit se bude za ČT v mobilu i podle velikosti firmy
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Vládní pětikoalice se v nejbližší době chystá předložit návrh nového financování médií veřejné služby, tedy České televize a Českého rozhlasu. Na rozdíl od dřívějšího záměru by se koncesionářské poplatky neměly jednorázově navýšit, ale při dosažení určité míry inflace valorizovat. V novele zákona, který chtějí vládní politici představit i v řádu dní, má přitom podle informací redakce zůstat i sporná redefinice poplatníka, podle níž by poplatky museli platit i lidé bez televizoru. Podobné je to s placením firem podle počtu zaměstnanců.
Současná koalice původně počítala s tím, že se koncesionářský televizní poplatek od začátku roku 2025 pravděpodobně zvýší o 25 korun na 160 korun měsíčně a rozhlasový vzroste o deset korun na 55 korun za měsíc. Počítal s tím návrh takzvané velké mediální novely, který následně prošel meziresortním připomínkovým řízením.
Podle všeho se vládní strany nakonec shodly spíše na systému valorizace, kdy by se poplatek automaticky navyšoval podle rostoucí hladiny cen. „Návrh bude řešit financování médií veřejné služby komplexně. Navýšení poplatků je nezbytné pro zachování odpovídající kvality služeb jak České televize, tak Českého rozhlasu. Zavedení systému automatické indexace považuji za klíčové pro posílení nezávislosti těchto médií,“ potvrdil deníku Echo24 šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob, který se věci dlouhodobě věnuje.
Platit budou takřka všichni
Všechny informace chtějí vládní poslanci představit brzy. „Představení návrhu předpokládám v řádu dní, maximálně týdnů,“ dodal Jakob. Vedle automatického navyšování poplatků by přitom v zákoně mělo zůstat i několik sporných novinek, mezi nimiž se řešily především platby i za jiné přístroje mimo televizorů, ale také firemní poplatky dle počtu zaměstnanců.
„Redefinice poplatníka podle technických prostředků je dle mého názoru nezbytná. Současné znění zákona je v tomto ohledu třicet let staré. Technologie se za tu dobu změnily poměrně radikálně,“ vysvětluje Jakob. V praxi by to tak znamenalo, že by koncesionářské poplatky zřejmě hradili i ti, kteří nevlastní televizor. postačil by počítač, tablet nebo mobilní telefon.
U firem by byla nově zavedená platba podle počtu zaměstnanců, podniky do pěti lidí a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by byly od platby osvobozeny. S návrhem novely přitom vyjádřily nesouhlas komerční televize či vydavatelské domy. Za nepřijatelný ho tehdy označil Svaz průmyslu a dopravy ČR a další, jasno neměli ani experti.
„Za mě je to extrémně složitě proveditelné. Televizi a rádio máte doma a není podstatné, zda je užíváte, nebo ne. V momentě, kdy jsou schopné přijímat signál, vám vzniká povinnost hradit koncesionářské poplatky. Nedovedu si tak představit, jak by to vypadalo u chytrého telefonu, počítače nebo tabletu,“ sdělil redakci k rozšíření na všechna zařízení před časem mediální právník Jan Schneider z advokátní kanceláře Ondřejová.
Povinnost platit by totiž logicky měla vznikat všem. „Z tohoto hlediska mi to přijde velice těžce uchopitelné a nevím, jak by se to provádělo. Samozřejmě jsme v rovině úvah a musíme vydržet, jaké řešení, a zda vůbec nějaké, zvolí zákonodárce,“ dodal.
Hospodářské komoře vzhledem k zahrnutí i mobilů a tabletů vadila především nemožnost se poplatku vyhnout, i když člověk nemá zájem veřejnoprávní média sledovat, a hovoří až o uvalení nové daně. „Návrh rozšiřuje působnost zákona i na počítače, tablety a telefony s argumentem, že uživatelé těchto zařízení mohou využívat služeb přes internet. Tato zařízení ovšem primárně slouží jiným účelům a sledování/poslouchání veřejnoprávních medií je pouze doplňkovou službou nevyužívanou všemi uživateli těchto zařízení. Rozšíření působnosti zákona i na tato zařízení vzbuzuje dojem, zda úmyslem zákonodárce není spíše skrytě uzákonit nový poplatek/daň za využívání internetu či daň z vlastnictví takových zařízení,“ argumentuje komora.
Podle velikosti firmy
Zůstat by měl i přepočet podle počtu zaměstnanců. „Velká novela navrhuje mimo zvýšení poplatků také nový model plateb právnických osob a fyzických osob podnikajících, který bude vycházet z počtu zaměstnanců. Podle nich stanoví násobky poplatků, které by právnické a fyzické osoby hradily. Diskutují se varianty skupin dle počtu zaměstnanců. Pracuje se na tom, aby vše bylo pečlivě vypořádáno v rozumném čase,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury, pod které novela spadá, Petra Hrušová.
Televizní poplatek se nezvyšoval od roku 2008 a rozhlasový od roku 2005. Český rozhlas záměr vládní koalice navýšit poplatek podle ředitele komunikace Jiřího Hošny jednoznačně vítá. „Udržitelné financování Českého rozhlasu a České televize je základním předpokladem pro jejich další fungování. Význam silných a nezávislých médií veřejné služby narůstá – zejména v dnešní době poznamenané řadou krizí či neustávajícím zápasem s dezinformacemi,“ řekl.
Česká televize nechtěla možný návrh koalice komentovat. „Pouze připomínáme, že bez ohledu na inflaci se koncesionářský poplatek nezměnil od roku 2008, a je tedy stále ve stejné výši už 16 let. Ceny televizních nákladů ale stejné nezůstaly,“ sdělila mluvčí televize Vendula Krejčová.