KOMENTÁŘ

Soudci rozhodnou jeden z nejzávažnějších případů

KOMENTÁŘ
Soudci rozhodnou jeden z nejzávažnějších případů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Je jen málo politických témat a rozhodnutí, která vyvolávají větší vášně u tak obrovské části společnosti jako důchody. Moc dobře to ví Andrej Babiš, který právě ze seniorů udělal svoje voličské tvrdé jádro – hnutí ANO se tak stalo jedinou politickou stranou ve vyspělém světě, která má přes polovinu voličů z generace 60 plus. Stejně dobře to ví vláda Petra Fialy, která si uvědomuje, že penze spotřebují třetinu celého státního rozpočtu a nějak do nich zasáhnout musí. Snaží se to ale dělat tak, by moc nedráždila. A stejně tak to ví prezident Petr Pavel, který pečlivě sleduje především svoji popularitu.

A právě proto rozehrál svůj první vážný střet s vládou právě na důchodech, kdy váhal s podpisem důchodové novely. Tím, že ji podepsal až prvního září, začala nakonec platit až od prvního října. Tím dal prezident šanci desítkám tisíc lidí uniknout do předčasné penze ještě za výhodnějších podmínek. Ministr práce Marian Jurečka odhadl, že ten den hradního váhání přijde zhruba na 10 miliard korun.

Babišova strana od začátku ohlašovala, že právě z penzí udělá vedle daní, státních výdajů a migrace hlavní linii střetu s vládou. Tím místem střetu se má stát Ústavní soud. Tam už dorazila první stížnost na omezení mimořádné červnové valorizace. Poslanci ANO považují za protiústavní, že byla projednávána v legislativní nouzi, a zároveň si stěžují, že má podle nich retroaktivní účinky.

Nový Ústavní soud pod vedením Josefa Baxy bude zatažen do čistě politického rozhodování přinejmenším tak silně, jako byl soud předsedy Pavla Rychetského, když tam po roce 2006 opozice ostřelovala reformní zásahy Mirka Topolánka do nemocenské, poplatků do zdravotnictví a sociálních dávek. To byly poslední výrazné systémové zásahy, které tady vláda udělala. A soud některé z nich bořil. Především tehdejší místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová, dnes členka prezidentova poradního panelu na nominace ústavních soudců, zacházela tehdy hodně výrazně do politického rozhodování.

Josef Baxa to tehdy pozoroval z pozice předsedy Nejvyššího správního soudu. Jako justiční matador, který politiku pečlivě sleduje a čte, ví, co ho čeká. A jako velmi zdatný komunikátor si uvědomuje, jak bude to rozhodnutí citlivé, ať už bude jakékoliv.

Teď ohlásil, že Ústavní soud začne stížnost na důchody projednávat ještě v říjnu a chtěl by rozhodnout do konce roku. „Já si beze sporu uvědomuji, že v posledních letech je to jeden z nejvážnějších případů, které dostal Ústavní soud na stůl, že je na to upřena pozornost velké části obyvatelstva, že je to věc komplikovaná,“ řekl Baxa v České televizi.

Rozhodovat bude celé plénum. Předseda čeká, že debata bude komplikovaná. Navíc zatím není jasné, kdo všechno ji povede. Prezidenta Petra Pavla čekají nominace dalších soudců. Podle dostupných informací s vysokou pravděpodobností neprojde Senátem Pavel Simon. Prezident už za něj chystá návrh na advokátku Lucii Dolanskou Bányaiovou. Bezprostředně poté ho čekají další nominace.

Důchody, které na roky ovlivní životní úroveň několika milionů lidí, připomínají, proč je třeba obsazování nejmocnější instituce věnovat nejvyšší pozornost.

Josef Baxa má cit pro veřejnou debatu, takže uvažuje o tom, že by celé jednání o důchodech bylo veřejné. Vyložit karty na stůl je víc než žádoucí, aby to rozhodnutí, které bude v každém případě kontroverzní, co nejméně polarizovalo společnost.

 

17. října 2023