Weinstein dostal za znásilnění 16 let. Za mřížemi zřejmě stráví zbytek života
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Soudkyně v americkém Los Angeles uložila trest 16 let vězení bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi, který byl odsouzen za znásilnění ve svém druhém procesu týkajícím se sexuálního zneužívání žen. Před třemi lety v New Yorku dostal 23 let odnětí svobody a podle webu Variety je prakticky jisté, že stráví zbytek života za mřížemi.
Dnešní verdikt pramení z napadení nejmenované modelky a herečky, které se odehrálo v hotelu v Los Angeles v roce 2013. Weinstein v loňském procesu čelil i obviněním ze zneužití dalších tří žen, porota ovšem uznala jeho vinu pouze v případě jedné ze stěžovatelek. Obvinění spojených s další údajnou obětí jej zprostila a u zbývajících dvou nedospěla k závěru.
Odsouzený, kterému bude v březnu 71 let, trvá na nevině i v případě, za který si dnes vyslechl trest. Před oznámením výše trestu v soudní síni prohlásil, že dotyčnou ženu ani neznal. Modelka a herečka, která u soudu vystupovala anonymně, během jeho promluvy brečela, píše AP, a těsně předtím vylíčila, jak ji zkušenost s Weinsteinem poznačila.
"Před tou nocí jsem byla velmi šťastná a sebevědomá žena... Do budoucnosti jsem se dívala s nadšením. Všechno se změnilo, když mě obžalovaný brutálně napadl. Žádný trest není dost dlouhý na odčinění škody," řekla.
V roce 2020 byl Weinstein v New Yorku odsouzen za sexuální napadení bývalé asistentky a znásilnění herečky Jessicy Mannové. Veřejně jej během posledních let obvinilo ze sexuálního obtěžování či zneužití více než 80 žen. Bývalý šéf produkčních společností Miramax a The Weinstein Company podle jejich výpovědí po desetiletí zneužíval svého vlivu, aby dostával své oběti do zranitelných pozic. Jeho skandál vypukl v roce 2017 po publikování článku listu The New York Times, který spustil lavinu obvinění proti dalším známým mužům označovanou jako hnutí MeToo.
Weinstein se narodil 19. března 1952 v Queensu v New Yorku v židovské rodině, jejíž předci pocházeli z Polska. Vystudoval mediální komunikaci na Státní newyorské univerzitě v Buffalu ve státě New York. V 70. letech pořádal obří koncerty největších hudebních hvězd. V roce 1979 spolu se svým bratrem Bobem založil filmové studio Miramax. Původně mělo distribuovat nezávislé filmy, které nenacházely pochopení u velkých studií. Hlavní tváří firmy, která časem začala produkovat také vlastní snímky, byl starší ze sourozenců, tedy Harvey. Studio se postupně rozrostlo v jednu z hlavních amerických produkčních a distribučních společností. K úspěšným filmům Miramaxu patří například Sex, lži a video, Pulp Fiction, Anglický pacient, Trainspotting, Dobrý Will Hunting, Život je krásný, Pravidla moštárny, Deník Bridget Jonesové, Frida nebo Kill Bill 1 a 2.
I po pohlcení společností The Walt Disney v roce 1993 si studio Miramax zachovávalo určitou míru nezávislosti. V roce 2005 opustili Miramax jeho zakladatelé bratři Weinsteinovi, kteří si založili The Weinstein Company. Ta - až do neslavného konce po vypuknutí Weinsteinovy aféry - stála za řadou dalších úspěšných filmů: Hanebný pancharti, Králova řeč nebo Umělec. Za čtvrtstoletí získaly Weinsteinem produkované filmy na osm desítek Oscarů.