V Německu překvapivě vystoupil šéf Tálibánu. Nikdo netuší, jak se tam dostal
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V Kolíně nad Rýnem vystoupil ve čtvrtek vysoký představitel afghánského radikálního hnutí Tálibán. Vystoupení Abdula Bari Omara vzbudilo pozdvižení na sociálních sítích, později se vůči němu ohradilo i německé ministerstvo zahraničí. Omar totiž pro cestu do Německa nedostal vízum. Islámská organizace Ditib, do jejíž správy patří prostory v kolínské čtvrti Chorweiler, kde představitel Tálibánu promluvil, se od akce distancovala. Informuje o tom například server Die Welt.
Islamistický vůdce a bývalý ministr Tálibánu na svém vystoupení v Kolíně nad Rýnem nejprve přednášel o úspěšném vládnutí Tálibánu, poté s účastníky provolával „Alláhu Akbar“, píše deník Bild.
„Co nejdůrazněji odsuzujeme vystoupení představitele Tálibánu Abdula Bari Omara v Kolíně nad Rýnem,“ uvedlo v pátek večer spolkové ministerstvo zahraničí na platformě X. Na Omarovo jméno nebylo podle ministerstva vydáno žádné vízum. „Další opatření prověřujeme v úzké spolupráci s vnitřními orgány a partnery,“ uvádí se také v prohlášení.
Die Reise wurde uns nicht angekündigt. Wir erkennen die Taliban nicht an. Solange die Taliban in #Afghanistan in eklatanter Weise die Menschenrechte, insbesondere die Rechte von Frauen und Mädchen mit Füßen treten, wird es keine Normalisierung mit dem Taliban-Regime geben. 2/2
— Auswärtiges Amt (@AuswaertigesAmt) November 17, 2023
„Cesta nám nebyla oznámena. Tálibán neuznáváme. Dokud bude Tálibán v Afghánistánu nehorázně pošlapávat lidská práva, zejména práva žen a dívek, nedojde k žádné normalizaci s režimem Tálibánu,“ uvedlo také ministerstvo zahraničí.
In Germany the Taliban have the right to speak. Taliban official and former Taliban minister Abdelbari Omar spoke on the premises of the Erdogan-sponsored organization DITIB mosque in Cologne, Germany. pic.twitter.com/uwjEYakGUZ
— RadioGenoa (@RadioGenoa) November 17, 2023
Vystoupení představitele Tálibánu odsoudilo i kancléřství spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. „Skutečnost, že členové radikální organizace, jako je Tálibán, šíří na německé půdě svou ideologii, je nepřípustné,“ uvedl mluvčí pro noviny Kölner Stadt-Anzeiger. „Všechny podrobnosti této záležitosti musí být nyní plně objasněny,“ dodal.
Od vystoupení tálibánského představitele se distancovala i jedna z největších islámských organizací v Německu Ditib, do jejíž správy patří prostory, kde se beseda konala. Akce byla prý ohlášena jako náboženská a pořádal ji místní afghánský kulturní spolek. „V rozporu se smluvním ujednáním se z ní stala politická akce, na kterou byl pozván nám neznámý řečník,“ uvedl zástupce organizace Ditib. „Jsme hluboce zklamáni, že naše důvěra byla tímto způsobem zneužita.“
Ohje, jetzt ist das Chaos perfekt: Gerade Telefonat mit Sprecher des von @DITIBkoln genannten Afghanischen Kulturvereins Köln Meschenisch. Der sagt: Haben Räume nie angemietet, kennen Veranstaltung nicht, distanzieren uns von Taliban, haben Strafanzeige gg. Ditib erstattet @welt https://t.co/P9Hd64oCUK
— Tim Röhn (@Tim_Roehn) November 17, 2023
Afghánský kulturní spolek se zase distancoval od „nevhodného použití svého jména“ a zdůraznil, že nikdy neuzavřel žádnou smlouvu. „Rádi bychom zcela jasně uvedli, že jsme se na pronájmu prostor nijak nepodíleli, ani zde nebyli přítomni žádní členové našeho sdružení. Toto jednání představuje nehorázné zkreslení a přivlastnění si našeho jména, které co nejdůrazněji odsuzujeme,“ uvádí se v tiskovém prohlášení. Organizace prý podnikla právní kroky proti Ditibu a podala trestní oznámení.