Olomoucká ODS vyzvala svého předsedu a hejtmanova náměstka, aby se vzdali funkcí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
K pozastavení členství v ODS a vzdání se všech volených veřejných funkcí dnes vyzvala olomoucká ODS krajského předsedu strany a hejtmanova náměstka Michala Záchu i člena regionální rady ODS Roberta Knoblocha, kteří byli v pondělí zadrženi v souvislosti s kauzou nezákonného ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji. "V případě, že se tak nestane, podnikne krajské vedení ODS další nezbytné kroky," řekl ČTK místopředseda regionálního sdružení ODS v Olomouci a poslanec Martin Major. Pokud dvojice členství sama nepozastaví, může tak učinit i místní organizace ODS.
Policisté obvinili v kauze nezákonného ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji 13 lidí. Většina z nich se trestných činů dopustila ve prospěch organizované zločinecké skupiny, uvedlo dnes na webu Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Dnes byli zadržení u výslechu. Obvinění je výsledkem pondělní razie detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě, přerovské radnici či na Správě silnic Olomouckého kraje.
Podle informací ČTK jsou mezi zadrženými politici i podnikatelé. Obviněni jsou z trestných činů, jako je zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, za pletichy v souvislosti se zadáním veřejné zakázky, za přijetí úplatku, podplacení, podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. "Jedná se o trestné činy dílem dokonané a dílem ve stadiu pokusu. Většině obviněných je kladeno za vinu spáchání těchto trestných činů ve prospěch organizované zločinecké skupiny a rovněž i trestný čin účasti na organizované zločinecké skupině," uvedl olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun.
Při razii byl podle informací ČTK zadržen krajský náměstek, uvolněný přerovský radní a předseda regionálního sdružení ODS Michal Zácha, jehož kanceláře prohledávali policisté na krajském úřadu i na přerovské radnici. Jeho advokát Filip Seifert dnes ČTK prostřednictvím SMS vzkázal, že Zácha není zadržen. "Klient poskytl policii veškerou vyžádanou součinnost a předal veškeré požadované materiály, v termínu požadovaném policii vypověděl a není zadržen. Na žádost vyšetřujících orgánů nemůžeme k věci podat bližší informace," řekl ČTK Seifert.
Zácha dnes odpoledne po propuštění přišel na krajský úřad, rezignaci zatím neoznámil. "Byl si tady pro nějaké věci a krátce jsme se potkali," řekl dnes ČTK hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN), podle kterého rezignace na post náměstka nebyla předmětem jejich rozhovoru. "To jsou věci, které budeme řešit v rámci schůzky, kterou jsem svolal," řekl Suchánek. Zástupci koaličních stran Piráti, STAN, Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj a ODS by se podle informací ČTK měli sejít ve středu. Piráti už dnes oznámili, že požadují Záchovu rezignaci na funkci náměstka.
Mezi zadrženými je i člen regionální rady ODS Robert Knobloch, potvrdili ČTK členové strany. Podle informací ČTK právě v jeho případě zasahovali detektivové i mimo Olomoucký kraj - trvalé bydliště má v Jihočeském kraji. Mezi zadrženými jsou dva podnikatelé z menší stavební firmy, zjistila ČTK od advokátů.
Detektivové zasahovali také na Správě silnic Olomouckého kraje (SSOK), která ročně investuje do oprav krajských silnic stovky milionů korun. Podle informací ČTK se zde zajímali také o jejího ředitele Davida Štěpánka, který dnes v práci nebyl k zastižení. Jeho kolegové přítomnost policie potvrdili, zda je ředitel mezi zadrženými, nepotvrdili ani nevyvrátili.
Policisté z NCOZ se zajímali také o dokumentaci z olomoucké krajské správy ŘSD. "Ředitelství silnic a dálnic, správa Olomouc, byla oslovena policií s velmi konkrétními požadavky, ŘSD jí v plné koordinaci a kooperaci vydala požadované dokumenty. Nemám informace o tom, že by byl někdo zadržen či obviněn," řekl dnes ČTK mluvčí ŘSD JanRýdl.
Zadávání veřejných zakázek v dopravě řešilo současné vedení kraje také v roce 2021 v souvislosti s informacemi z diáře tehdejšího šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. Vedení kraje tehdy kvůli tomu zadalo externí forenzní audit u krajské správy silnic. Nezávislá kontrola zkoumala veřejné zakázky za období 2015 až 2020, kdy v kraji nejprve vládla ČSSD s KSČM a poté vítězné hnutí ANO s ODS a ČSSD. Na podzim 2020 se vlády ujala koalice Pirátů, STAN, Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj a ODS. Výsledky auditu krajský úřad nezveřejnil, kvůli kontrole ale tehdy padlo trestní oznámení.
Krajská správa silnic po auditu upravila systém hledání dodavatelů zakázek, častěji zveřejňuje poptávky a oslovuje více firem. Upravila také vnitřní předpisy a řešila střet zájmů u několika zaměstnanců.