Češi jsou líní, Poláci efektivní: rychle staví, mají levné potraviny a boží snídaně
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Polsko je nová perla střední Evropy: Poláci rychle stavějí dálnice, metro, mají levné a kvalitní potraviny, luxusní hotely a služby, vynikající muzea, investují do armády… zkrátka země letí dopředu a Češi na to v úžasu zírají a možná trochu závidějí. Je to skutečně tak, nebo je to jen chiméra? O tom všem a mnohém dalším diskutují v deváté epizodě podcastu Hej, Slované bratři Lukáš a Jakub Novosadovi se svým dalším hostem. Tentokrát jím je polonista, autor turistických průvodců a ředitel české pobočky Polské turistické organizace Pavel Trojan. Podcast Hej, Slované vysílá Rádio Prostor, na svých poslechových aplikacích včetně YouTube také Echo24. Najdete nás rovněž na Spotify.
První část je ovšem překvapení: bratři poprvé přiznají tvář svého režiséra Ondřeje Markuse Zemana, který se právě akorát před natáčením vrátil z Varšavy a líčí dojmy ze své cesty. Pak už se rozjede diskuse o tom, jak vznikl virální slogan „Polsko je nové Chorvatsko“, kdo je jeho autorem a jaký je rozdíl mezi dovolenou v Chorvatsku a v Polsku. Dojde se k jasnému závěru, že Polsko nikdy nebude nové Chorvatsko – už proto, že zatímco Chorvatsko nabízí vyžití jenom v létě, Polsko je na celý rok a zdaleka nenabízí turistům jenom moře. Vždyť naší sousední zemí je Slezsko! A co všechno je Slezsko? Jak ho definovat? Čím se vyznačuje?
Nad těmito otázkami se Pavel Trojan rozhovoří o tom, jak vlastně Češi objevili Polsko, jak to souvisí s fotbalem. Následně Jakub povypráví, jaké bylo navštívit druhou polskou fotbalovou ligu ve Vratislavi, co všecko to obnášelo a proč se při tom Lukáš bál o život. Pavel přiznává svou lásku ke Slezsku, objasňuje, jak se liší pohled na tuto zemi u Poláků a jak u Němců. Na to mu Lukáš vyjeví, kam byli po druhé světové válce odsunuti slezští Němci a proč je to půlka příběhu, kterou neznáme. Nakonec v této pasáži se posluchači a diváci dovědí, co za jídlo je „slezské nebe“, jak souvisí s překonáváním polských tabu a zda patří k německé nebo polské kuchyni. Je to variace na knedlo, vepřo, zelo? Na moravského vrabce? A co je slezská roláda?
V další části Lukáš a Jakub s Pavlem diskutují o polském civilizačním skoku a o tom, jak souvisí se vstupem Polska do Evropské unie a jeho schopností využívat evropské fondy. Jaký vztah mají Poláci ke svému státu? Jak to, že na rozdíl od Čechů vědí, kam ho vést? Čím to je, že tak rychle stavějí dálnice? Jak je možné, že na každé letiště v Polsku dojedete vlakem, zatímco u nás je to nemožné? A budeme mít aspoň potraviny někdy stejně tak chutné, jako je mají Poláci? Ostatně jsou Poláci efektivní a Češi líní? A proč je podle Pavla Trojana pracovní výkonnost v Česku v porovnání s Polskem úděsná? Do kolika prací průměrně chodí Polák, aby si náležitě vydělal, a do kolika musí Čech?
V tomto punktu Lukáš brání Čechy, zatímco Pavel Trojan je kritizuje. Hlavní rozdíl mezi Poláky a Čechy podle Pavla Trojana je v tom, že zatímco pro jedny je důležitá cesta, pro druhé cíl. (Hádejte, pro koho co.) Jak s tím vším souvisí moderní polská historie, sovětská vojska a traumata druhé světové války? Je důvod, proč Poláci civilizačně přeskočili Čechy, daný tím, že jejich životní epocha je to, co se děje teď, zatímco Češi usnuli v devadesátkách a teď čekají na zázrak? Lukáš naplno odkryje své panslovanské karty a dopustí se úvahy, že Polsko je naše naděje – země, jejímž tahem na bránu bychom se měli řídit.
Poslední část, jak lukrativní je v Česku psát turistické průvodce o Polsku a co s tím má co dělat Madagaskar nebo Albánie. Aneb konečně podcast, kde vám Polsko bude představeno v takových souvislostech, jaké by vás nenapadly.