Inflace v Maďarsku se v lednu vyšplhala na 25,7 procenta, je nejvyšší v Evropě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Meziroční míra inflace v Maďarsku se v lednu zvýšila na 25,7 procenta z prosincových 24,5 procenta. Oznámil to maďarský statistický úřad. Inflace v Maďarsku se tak dostala na nejvyšší úroveň od roku 1996 a v současnosti je nejvyšší v Evropské unii, uvedla agentura APA.
Nejvýrazněji podle statistiků vzrostly ceny elektřiny, plynu a dalších paliv, a také ceny potravin. Ceny elektřiny se meziročně zvýšily o 27,7 procenta, ceny plynu stouply o 88,6 procenta. Potraviny meziročně zdražily o 44 procent, prudký růst vykázaly například ceny chleba, vajec a másla.
Lednová inflace v Maďarsku byla vyšší, než očekávali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali v průměru na 25,2 procenta. Maďarský forint v reakci na údaje o inflaci oslaboval. Krátce po poledni si euro vůči forintu připisovalo zhruba půl procenta na 390 forintů.
„Panují ještě větší obavy, že inflace v Maďarsku může zůstat na vysoké úrovni,“ uvedl analytik Zoltán Varga z makléřské společnosti Equilor. „Domnívám se, že kvůli tomu forint oslaboval,“ dodal.
Analytici podle agentury APA očekávají, že inflace v Maďarsku se bude v první polovině letošního roku držet nad 20 procenty a následně výrazně zpomalí. Maďarský premiér Viktor Orbán předpověděl, že inflace do konce letošního roku klesne pod deset procent.
Český statistický úřad (ČSÚ) oznámil, že meziroční inflace v České republice v lednu stoupla na 17,5 procenta z prosincových 15,8 procenta. Podle odhadu analytiků i České národní banky (ČNB) byla v lednu inflace v Česku na vrcholu a v dalších měsících bude klesat. Ve druhém pololetí by se podle odhadů mohla dostat pod deset procent.