Mezera v sankcích? Do Ruska prý proudí z Ameriky stovky tisíc nábojů „pro civilní účely“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Zdroje z ruských ozbrojených složek uvádějí, že Rusko získává navzdory sankcím velké množství západní munice pro svoji válku na Ukrajině. Server Politico se dostal k informacím, které naznačují, že ruské zbrojařské firmy Promtechnologia a Tetis, které nemají schopnosti nebo kapacitu pro výrobu vlastní munice, pro sebe zajistily stovky tisíc nábojů americké firmy Hornady. Sankcím se vyhýbají tak, že objednávky deklarují jako zboží pro civilní účely.
Společnost Promtechnologia uvedla, že plánuje obdržet zásilku 102.200 olověných střel Hornady pro montáž „loveckých nábojů“ používaných v „civilních zbraních s drážkovanou hlavní“. Specifikace – střely .338 Lapua Magnum – odpovídají specifikacím výrobku v nabídce Hornady.
Druhé prohlášení se stejným datem se týká šarže „neuzavřených nábojnic pro sestavení nábojů do civilních palných zbraní“ vyrobených společností Hornady se stejnou specifikací .338 Lapua Magnum. Podle Politico jsou dokumenty volně dostupné zde. Společnost Tetis si zase naposled v dubnu objednala 300 tisíc kusů munice Hornady.
Tyto náboje se používají ve vysokorážních ostřelovacích puškách, které podle expertů není Rusko schopné samo vyrábět. Náboje a jiné zboží společnosti Hornady jsou navíc volně dostupné i v ruských obchodech.
Společnost Hornady odmítla, že by dodávala munici do Ruska. „Do Ruska kategoricky nic nevyvážíme a od roku 2014 nemáme vývozní povolení pro Rusko,“ uvedl Steve Hornady, ředitel společnosti. „Nepodporujeme žádný prodej našich výrobků jakémukoli ruskému hajzlovi, a pokud se nám podaří zjistit, jakým způsobem je získávají, pokud tak skutečně činí, podnikneme všechny dostupné kroky, abychom tomu zabránili,“ dodal. Zároveň prý uvědomil americké úřady.
Politico se s dotazem na munici obrátilo i na Jevgenije Prigožina, šéfa žoldácké organizace Wagner, která na Ukrajině bojuje. Ten prohlásil, že má jeho skupina k dispozici velké množství nábojů NATO, zanechaných na dobytých územích ukrajinskou armádou.
Společnost Promtechnologia zase odmítla, že by si cokoliv ze zahraničí objednávala, navzdory veřejně dostupným dokumentům mluvících o opaku. Promtechnologia tvrdí, že si dokáže vyrobit vlastní munici.
„Jakékoli obvinění z porušování nebo obcházení sankcí bereme vážně a jsme odhodláni zajistit, aby byly sankce plně vymáhány,“ uvedl mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost.