Přidejte, nebo přijdou protesty. Po 2 miliardách od Rakušana chtějí policisté další peníze
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
V podstatě na spadnutí je novela zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, tedy policistů nebo hasičů. Přinést má řadu důležitých změn, které mají modernizovat a zefektivnit fungování bezpečnostních sborů. Obzvláště v kontextu finančního zabezpečení příslušníků je ale okolo legislativy poměrně živo. Diskuze se neustále vedou o výsluhových příspěvcích a také platech – policejní odbory dokonce pohrozily protesty, pokud v dohledné době nedostanou přidáno. A to přesto, že už pro letošek jim ministr vnitra Vít Rakušan přihrál 2 miliardy korun navíc.
Novela zákona zavádí několik zásadních úprav. Mimo jiné zkracuje služební poměr na dobu určitou ze tří na dva roky a prodlužuje zkušební dobu z šesti měsíců na jeden rok. Umožňuje individuální prodloužení hranice pro skončení služebního poměru až na 70 let a zpřísňuje alespoň jedno pravidlo pro jinak nedotknutelné výsluhy – příslušníci odsouzení za úmyslný trestný čin ztrácejí nárok na výsluhový příspěvek.
Zákon také přináší změny v oblasti přesčasové práce, pružné doby služby a služební pohotovosti. Nově umožňuje vyplácet příplatek za vedení a zvláštní příplatek v procentech, což má reagovat na inflaci.
Peníze navíc, letos i příští rok
Odborové organizace, mezi nimiž byli zastoupeni především zástupci Nezávislého odborového svazu Policie ČR (NOS PČR) a Odborového svazu hasičů (OSH), požadovali v týdnu na společném jednání také zvýšení počtu tarifních stupňů a valorizaci výsluh. To ale ministr vnitra Vít Rakušan odmítl, podobně jako dlouhodobě neplánuje ani kontroverzní renty redukovat. „Ministr vnitra na danou žádost zareagoval s jasným důvodem – připomněl odborům, že se na základě společné dohody nemělo v rámci novelizace zákona s výsluhovým příspěvkem nijak manipulovat. Tedy nejen směrem dolů, ale ani nahoru,“ informovaly hasičské odbory.
Jednání se zaměřilo i na další finanční zabezpečení bezpečnostních sborů. Ministr Rakušan už v uplynulých dnech mimořádně vyjednal pro letošní rok navýšení rozpočtu o 1,95 miliardy korun, což by mělo pomoci zajistit bezproblémové fungování policie a hasičů.
Předseda NOS PČR Tomáš Machovič však upozornil na potřebu dalšího navyšování platů a výsluh, s ohledem na inflaci a rapidní pokles reálných mezd. „Pokles reálných mezd vede k odlivu zkušených policistů, kteří hledají zabezpečení pro své rodiny a plánují odejít ze sboru ke konci tohoto roku,“ řekl Machovič.
Ministr vnitra zdůraznil, že bezpečnostní sbory jsou jednou z nejvyšších priorit vlády a že další investice do bezpečnosti budou projednávány při přípravě rozpočtu na příští rok. „Jsou to peníze, které jsou nezbytně potřeba i v souvislosti s bezpečností i na základě tragických kauz, kterých jsme byli svědky,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala.
Především policejní odbory ale chtějí o platech hovořit i nadále. Další klíčová jednání je naplánováno na srpen. „Avizované jednání s ministrem vnitra, naplánované jako samostatná schůzka dne 22.8.2024, je zaměřeno na finanční požadavky bezpečnostních sborů, především v oblasti platů příslušníků a zaměstnanců. Toto jednání považujeme za klíčové. Je však nutné zdůraznit, že vláda tímto opětovně oddaluje finální rozhodnutí, místo aby jasně deklarovala, že vnitřní bezpečnost je jednou z nejvyšších priorit. V případě, že nebude nalezeno uspokojivé řešení, je Nezávislý odborový svaz připraven dlouhodobě protestovat, a to v závislosti na tom, jak budou naplňovány požadavky NOS PČR,“ pohrozily odbory.
Další požadavky
Debata se vedla i o jiných úpravách. Odbory požadovaly mimo jiné zákonem zaručenou možnost parkování soukromých vozidel v objektech zaměstnavatele a zavedení dvoutýdenní ochranné lhůty pro příslušníky ve zkušební době, kteří jsou v pracovní neschopnosti.
„Máme třeba zásadní problém v rámci trestání příslušníků, protože by se jim mohla jako trest strhávat i celá částka, kterou dostávají. Není to v poměru k tomu, že tam nastupují za 30 tisíc hrubého,“ dodal Machovič.
Odbory rovněž usilovaly o změnu věkové hranice pro povinné skončení služebního poměru na 70 let a zachování týdenního fondu pracovní doby na 37,5 hodiny. Navrhovaná změna na 40 hodin nebyla akceptována. Z legislativy nakonec vypadla také možnost, aby se policisty či hasiči stali cizinci.
2 miliardy od vicepremiéra
Vláda nedávno k překvapení mnohých navýšila rozpočet ministerstva vnitra o 1,95 miliardy korun, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) o tom informoval na síti X. Peníze podle něj pomohou zajistit bezproblémové fungování policie a hasičů. „O dalších investicích do bezpečnosti budeme jednat při přípravě rozpočtu na příští rok,“ uvedl Rakušan.
„Jsou to peníze, které jsou nezbytně potřeba i v souvislosti s bezpečností i na základě tragických kauz, kterých jsme byli svědky,“ uvedl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala. Podle něho budou správně použity. O jejich potřebě jednal s Rakušanem i policejním prezidentem Martinem Vondráškem.
O navýšení rozpočtů na letošní rok žádalo několik ministerstev. Vnitro je podle médií chtělo na zajištění vnitřní bezpečnosti, boj s dezinformacemi a kyberkriminalitou nebo na agendu migrační azylové politiky.
Ministerstvo vnitra mělo letos hospodařit s výdaji 97,4 miliardy korun, což je o 2,3 miliardy korun méně než loni. Rakušan loni uvedl, že kvůli zachování platů policistů a hasičů plánuje šetřit na provozu. Nové požadavky potom souvisely s opatřeními ve vnitřní bezpečnosti, která mají reagovat na tragickou střelbu na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, při které 21. prosince zemřelo 14 obětí. Peníze navíc ministerstvo požadovalo i na dohlížení na bezpečnost sportovních událostí, kterými byly světový šampionát v biatlonu a mistrovství světa v hokeji.