Piráti podepsali dohodu o vzájemné podpoře s hnutím SEN 21. Na fóru došlo i na kritiku vlády
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Programové cíle Pirátů se zatím v jejich stanovách aktualizovat nebudou. K přijetí aspoň jedné ze změn dnes chybělo na celostátním fóru strany pět souhlasných hlasů. Prvořadým cílem strany tak i po 14 letech ve stanovách zůstává prosazování práva na svobodné šíření informací a ochrana soukromí. Na příští rok jsou pak Piráti připraveni sestavit vlastní kandidátky ve všech krajích, nevylučují ani koalice. Záležet bude na rozhodnutí dané krajské organizace, řekl na sobotním Celostátním fóru Pirátů v Liberci předseda strany Ivan Bartoš.
V posledních volbách do krajských zastupitelstev kandidovali Piráti ve všech krajích, v Olomouckém v koalici se Starosty a nezávislými (STAN). Aktuálně jsou Piráti součástí vedení v devíti krajích. "Třeba od komunálních voleb v Olomouci nám dobře funguje spolupráce se starosty a pokud se krajská organizace rozhodne, budou kandidovat v koalici. Rozhoduje o tom členská základna," doplnil Bartoš. Vedení strany podle něj zasahovat nebude. Republikový výbor má sice možnost zasáhnout do kandidátky, pokud by tam byl nějaký problematický člověk, dělá to ale minimálně. "Jak procházíme politickým životem a Piráti už tu jsou 14. rok, tak se učíme i ze svých chyb," dodal.
Českou republiku čeká supervolební rok, kdy se budou volit nejen nová krajská zastupitelstva, ale také třetina senátorů a zástupci Česka do Evropského parlamentu. Svůj post v Senátu bude obhajovat Lukáš Wagenknecht z obvodu 23 - Pardubice, který byl jediným pirátským senátorem zvoleným v roce 2018 z 12 kandidátů strany. V souvislosti s volbami do Senátu oznámili Piráti na twitteru podepsání dohody o vzájemné podpoře s hnutím SEN21.
Here we go!@PiratIvanBartos za Piráty a @VaclavLaska za hnutí SEN 21 podepsali dohodu o vzájemné podpoře. Do senátních voleb příští rok pošleme společně bojovníka za transparenci @WagenknechtLuk a velkého zastánce lidských práv @PremyslRabas. pic.twitter.com/S68mFroIpD
— Piráti (@PiratskaStrana) April 29, 2023
Samostatnou kandidátku postaví Piráti i do Evropského parlamentu, v současné době mají z 21 českých zástupců tři, jsou členy frakce Zelených. "Témata, která zvedáme na evropské úrovni, jsou progresivní, proevropská. Role liberálních progresivních stran, mezi které Piráti patří, je velmi důležitá i na evropském poli. Naše témata bylo vidět i v předsednictví České republiky, ať už to byla čistá energetika, moderní společnost, která investuje do vzdělání, ale také třeba otázky lidského soukromí v oblasti digitalizace a boj s dezinformacemi ve světě internetu," dodal Bartoš.
K programové změně nedojde
Programové cíle se zatím ve stanovách Pirátů aktualizovat nebudou. Prvořadým cílem strany tak i po 14 letech ve stanovách zůstává prosazování práva na svobodné šíření informací a ochrana soukromí.
Největší naději na úspěch měl návrh skupiny kolem předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka. Podle něj by si měla strana ve stanovách zakotvit, že jejím posláním je "svobodná, vzdělaná a spravedlivá společnost", která dokáže zajistit lidem prosperitu a vysokou kvalitu života. Piráti by měli chtít prosazovat fungující stát, citlivý sociální systém, udržitelnost, řádné hospodaření nebo lidská práva. Návrh podpořilo 242 hlasujících, potřeba ovšem byly tři pětiny hlasů, což aktuálně představovalo 247 hlasů.
Konkurenční návrh skupiny kolem pirátského europoslance Marcela Kolaji měl podporu 211 hlasujících. Podle něj by měla být posláním strany "svobodná, spravedlivá a vzdělaná společnost", která dokáže zajistit lidem prosperitu a vysokou kvalitu života. Více se návrh lišil ve stanovení cílů, jimiž mělo být demokratické směřování, oddělení mocí, sociální spravedlnost či moderní energetika.
Třetí příčku s podporou 209 hlasů obsadil návrh, který předložil vedoucí kanceláře moravskoslezských Pirátů Jakub Dedek. Podle něj by posláním strany měla být "vzdělaná, svobodná a spravedlivá společnost", která usiluje o udržitelný rozvoj společnosti, rozvinutou demokracii, ochranu soukromí a otevřenost informací.
Kritika vlády
Kroky vlády na Celostátním fóru Pirátů zkritizovala předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřina Stojanová. Některé kroky za poslední rok podle Stojanové neodpovídaly potřebám a očekáváním mladé generace. Ve veřejném prostoru také stále citelně chybí hlas mladých lidí žijících mimo velká města, kteří nemají stejné příležitosti jako ostatní, protože musí nespravedlivě překonat více překážek na cestě k dosažení jejich snů a ambicí, řekla Stojanová.
Jsem rád, že jsem mohl přijít osobně pozdravit @PiratskaStrana na jejich Celostátním fóru.
— Petr Fiala (@P_Fiala) April 29, 2023
Pirátská strana je významnou součástí naší vládní koalice, která už téměř rok a půl sdružuje nejdůležitější demokratické a prozápadní politické síly v České republice. Takové spojení je… pic.twitter.com/SQgLJIpBML
Vláda podle Stojanové zlepšení postavení mladých příliš nepomáhá. "Místo toho, aby se zaměřila na řešení skutečných problémů, zdá se být často vzdálená od reálných potřeb mladých lidí, a v lecčems, troufám si říct, dokonce hází klacky pod nohy," řekla.
Podle předsedy strany Ivana Bartoše zřejmě reagovala na některé uniklé návrhy, které jednotlivé strany vládní koalice předkládaly při debatě o konsolidaci státních financí, a které míří například na zdanění stipendií nebo zdanění studentských příjmů.
Celostátní fórum tvoří všichni členové strany, kteří mohou o návrzích hlasovat na místě, nebo přes internet. Letošní fórum je nevolební, členové strany spíše hodnotili výsledky na všech úrovních. Do Liberce za Piráty dorazil i premiér Petr Fiala (ODS).
čtk,