Už žádné rozpočtové triky, volají ekonomové po změně pravidel. Opozice je kupodivu proti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dění okolo letošního procesu tvorby a schvalování rozpočtu na příští rok ukazuje, že pravidla rozpočtové odpovědnosti obsahují díry, které by bylo dobré zalepit. Upozorňují na to někteří ekonomové. Upravit by se mohlo například to, aby bylo v zákoně jasněji stanoveno, že návrh musí vycházet ze schválené legislativy, či započítávání tzv. superdividend do rozpočtových rámců. Proti úpravě pravidel je navzdory kritice současné vlády Národní rozpočtová rada i opoziční hnutí ANO.
Se sněmovnou schváleným návrhem rozpočtu na příští rok má problém velká část ekonomů, ale také zmíněná NRR či Národní ekonomická rada vlády či poradce prezidenta Petra Pavla David Marek. Ten Pavlovi nedoporučuje „zákon roku“ podepsat. Ani to však vládu Petra Fialy (ODS) k velkým úpravám nevedlo, naopak se hájí tím, že se nejedná o nijak velké položky. Jde přitom o desítky miliard korun.
Problém je například se zdrojem dotací na obnovitelné zdroje, odhadovanými příjmy z emisních povolenek, způsobem odměňování nepedagogických pracovníků či očekávaný potenciálně přehnaně silný růst ekonomiky. I proto se začalo mluvit o tom, že by se mohla změnit pravidla, která tvorbu rozpočtu vymezují.
„Je potřeba znovu nastavit pravidla rozpočtové zodpovědnosti. Rozpočet, který je klíčovým zákonem roku, by měl být sestavován velmi obezřetně a neměl by být obětí snížené legislativní kultury,“ uvedla v České televizi členka NERV a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Pro Echo24 se k ní přidal také předseda Výboru pro rozpočtové prognózy a analytik České spořitelny Michal Skořepa. „Aktuální dění kolem státního rozpočtu inspiruje k určitým úpravám legislativy regulujících tvorbu návrhů na státní rozpočet pro další rok. Například by mohlo být v zákoně jasněji stanoveno, že návrh musí vycházet ze schválené legislativy, tedy nebýt podmíněný teprve chystanou změnou zákonů,“ uvedl Skořepa.
Stanjurova praxe je ojedinělá, říká Schillerová
„Jisté aspoň rámcové uzákonění by si možná zasloužil proces přejímání prognóz ministerstvem financí od jiných ministerstev. Zde mám na mysli konkrétně především problém prognóz výnosů z emisních povolenek, kteréžto prognózy přebírá ministerstvo financí od ministerstva životního prostředí,“ uvedl dále Skořepa s tím, že tyto prognózy se v posledních letech zřetelně míjejí s realitou a je otázka, kdo je za kvalitu těchto prognóz odpovědný.
„U příjmů od státem vlastněných firem by se dal natvrdo uzákonit zákaz zahrnovat do výpočtu rozpočtových rámců superdividendy, tedy příjmy jdoucí nad rámec zisku těchto firem z posledního roku. Na nepřípustnost této praxe upozornil české úřady už letos na jaře Eurostat,“ vysvětlil ekonom.
Naopak NRR, která opakovaně upozorňovala na problémy navrhovaného rozpočtu, nevidí k novým pravidlům důvod. „Za nás žádná debata o úpravě rozpočtových pravidel nevznikla. Je možné, že se otevře až s implementací nových evropských pravidel do národního práva. Nicméně nyní můžeme pouze konstatovat, že zásadní je zejména dodržování dobré rozpočtové praxe a k tomu není potřeba měnit zákony,“ řekla pro Echo24 mluvčí NRR Tereza Sura.
Proti je také opoziční hnutí ANO, které kvůli údajným „rozpočtovým trikům“ opakovaně obstruovalo jednání ve sněmovně. „Zastávám názor, že tvorba zákonů by měla vycházet z obecných potřeb společnosti, ne z výjimečných situací. Praxe Zbyňka Stanjury, který na rozpočtových tricích doslova postavil svou konsolidaci, je v novodobé historii České republiky naprosto ojedinělá a věřím, že s jeho odchodem se už nebude opakovat. Základní rozpočtové zásady, jako je reálnost, pravdivost a úplnost, vyplývají nejen ze základních učebnic a skript zaměřených na oblast veřejných financí, ale i ze stávajících zákonů a požadavků EU,“ řekla pro Echo24 bývalá ministryně financí a šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová.