Ruské armádě uprchli naverbovaní trestanci. Hledají vrahy i násilníky
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruské úřady vydaly zatykač na devět vězňů, které dříve naverbovalo místní ministerstvo obrany, nyní ale uprchli z výcvikového prostoru v Korochanském okrese v Belgorodské oblasti. Mezi hledanými jsou odsouzení vrazi, násilníci i další, informuje internetový deník Moscow Times, ale například také ukrajinský Kyiv Independent.
Podle Moscow Times o incidentu informoval místní kanál „Pepel Belgorod“ s odvoláním na upozornění, které obdržela policejní stanice Šebekinskij.
In the Belgorod region, nine prisoners who signed a contract with the Russian Defense Ministry have escaped from a firing range. Two of them were imprisoned for murder, Russian media reported.
— NEXTA (@nexta_tv) July 29, 2024
According to the orientation report, two of the escaped prisoners were serving… pic.twitter.com/y8i5OF2oqU
Dva z uprchlíků – Denis Mustjakov a Alexej Gljazjutin – byli ve vězení za vraždu, tři – Roman Ser, Alexandr Ivanov a Alexandr Kasatkin – za způsobení těžké újmy na zdraví a další – například Nikolaj Bagrov – za nezákonné věznění (článek 127 trestního zákoníku). Jiní – Eduard Arutyunyan, Igor Bolonin, Pavel Migunov – za krádež či podvod.
Šest z nich podle všeho uprchlo z výcvikového prostoru 26. července, další tři následující den. Za informace, které pomohou k jejich vypátrání a dopadení, je slíbena odměna 100 000 rublů, tedy přes 27 tisíc korun. Policie předpokládá, že se vězni skrývají v Belgorodu nebo Šebekinu.
Média připomínají, že Moskva verbuje odsouzené pro svou válku od léta 2022, nejprve pod záštitou Wagnerovy žoldnéřské skupiny, v rámci tohoto programu skončilo na frontě téměř 50 tisíc lidí, a poté přímo pod ruským ministerstvem obrany. K začátku ruské invaze bylo v plném rozsahu vězňům, a to i těm, kteří byli odsouzeni za násilné trestné činy, slíbeno po splnění šestiměsíčního vojenského kontraktu omilostnění.
Většina odsouzených rekrutů sloužících v ruské armádě byla přidělena k útočným jednotkám, které vykonávají ty nejhorší úkol. Podle nových pravidel platících od loňska se pak smlouva podepisuje na rok namísto šesti měsíců a automaticky se prodlužuje.
Začátkem roku 2024 informovala nezávislá ruská média IStories, že nyní jsou zajatí rekruti místo milosti propouštěni na podmínku, která může být změněna na milost pouze v případě, že obdrží vojenské vyznamenání, utrpí vážné zranění, dosáhnou věkového limitu služby nebo válka skončí.