Ruskem otřásá korupční skandál na obraně. Zatýkání neovlivní dění na Ukrajině, tvrdí Peskov
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ruskou federací otřásá rozsáhlý korupční skandál na ministerstvu obrany. Nejdříve byl přímo na pracovišti zatčen náměstek ministra obrany Timur Ivanov, následně si tajná služba FSB přišla pro generála Jurije Kuzněcova a nakonec byl z pozice ministerstva obrany odvolán sám Sergej Šojgu. Moci byli zbaveni i další blízcí spolupracovníci těchto lidí. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova rozsáhlý korupční skandál na obraně nebude mít žádný vliv na „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině.
Ruský náměstek ministra obrany Timur Ivanov byl zatčen přímo na pracovišti na základě obvinění z rozsáhlé korupce, vinu striktně popírá, uvedl deník Kommersant. Zpravodajský portál Važnyje istorii s odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje blízké ruské tajné službě FSB tvrdí, že „korupční kauza“ má být pouze zástěrkou pro veřejnost. Vysoký úředník obranného resortu je prý ve skutečnosti podezřelý z vlastizrady.
Exnáměstkovi, který veškerá obvinění odmítá, hrozí až 15 let vězení. Ivanov popírá, že by dostal od stavební firmy úplatky v hodnotě 11 milionů dolarů. Moskevský soud minulý týden zamítl odvolání Ivanova a jeho přítele Sergeje Borodina, který je také obviněn ze spiknutí za účelem braní úplatků, proti jejich zadržení. Mezi další zatčené patří spoluzakladatel stavební společnosti Alexander Fomin a bývalý ředitel několika firem spadajících pod rezort obrany Anton Filatov.
Před několika dny byl také zadržen generál a šéf personálního ředitelství na ministerstvu Jurij Kuzněcov. Během domovních prohlídek se u něj našla hotovost v hodnotě více než 100 milionů rublů (přes 25 milionů korun) a cennosti jako zlaté mince, sběratelské hodinky a luxusní předměty, píše agentura Interfax.
Pětapadesátiletý Kuzněcov podle vyšetřovacího výboru přijal v letech 2021 až 2023, kdy působil v generálním štábu ruských ozbrojených sil, úplatky od zástupců komerčních „struktur“ výměnou za jednání v jejich prospěch. Pokud stane před soudem a ten ho uzná vinným, bude mu podle Interfaxu hrozit až 15 let vězení.
Zatčení Kuzněcova signalizuje rozšíření největšího korupčního skandálu ruské vlády za poslední roky, poznamenala agentura Reuters a připomněla nedávné zadržení náměstka ministra obrany Timura Ivanova, také kvůli podezření z korupce. Bezpečnostní složky od té doby zatkly nejméně další čtyři podezřelé v korupčním skandálu.
Ruský prezident Vladimir Putin krátce poté nečekaně navrhl odvolání ministra obrany Sergeje Šojgua, kterého na postu nahradí dosavadní první místopředseda ruské vlády Andrej Belousov. Šojgua šéf Kremlu jmenoval na post tajemníka ruské bezpečnostní rady.
Postavení do čela resortu obrany ekonoma Belousova, jenž nemá vojenskou minulost, analytici vnímají jako součást strategie Kremlu s cílem zlepšit efektivitu ruské válečné ekonomiky v době, kdy ruská invazní vojska už přes dva roky bojují na Ukrajině. A také zamezit korupci při zadávání velkých vojenských zakázek, píše Reuters.
Zpravodajský server NBC News kromě toho upozorňuje, že se na sociálních sítích a v médiích šíří tvrzení, že ministerstvo už od roku 2021 kryje korupci. Konkrétně se má jednat o výstavbu vojenské školy a dalších objektů v Krasnodaru.
Podle dokumentů krasnodarské vojenské vyšetřovací komise je stavba Krasnodarské Vysoké vojenské školy generála S. M. Štemenka dosti problematická. Podle uzavřených smluv, kam komise mohla nahlédnout, projekt vykazuje řadu korupčních náznaků.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že zatýkání na ministerstvu obrany neovlivní fungování rezortu. Změny a vyšetřování korupčních skandálů negativně neovlivní „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině, soudí Peskov.