Ostře sledované interview Trumpa u Muska: „Svět se má obávat amerického prezidenta“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Elon Musk uspořádal ostře sledované interview s republikánským kandidátem na prezidenta Donaldem Trumpem při příležitosti jeho návratu na sociální síť X (dřív Twitter). O tom, že setkání bude bedlivě sledovat informovala několik hodin předem i Evropská komise, když ústy komisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona upozornila Muska dopisem, že musí i při vysílání dodržovat evropská pravidla DSA. Rozhovor, ve kterém se dvojice věnovala například, atentátu na Trumpa, migraci či energetice, však nesledovala jen Evropská komise, ale i hackeři. Začal totiž s třičtvrtě hodinovým zpožděním poté, co podle Muska síť X čelila DDOS útokům. „Když je americký prezident obávaný světovými diktátory, má to dopad na celosvětovou bezpečnost,“ uvedl Musk v interview.
Debatu na sociálních sítích už před rozhovorem notně rozvířil dopis Thierryho Brettona. V něm varoval Muska, že vzhledem k tomu, že je vysílání dostupné i v EU, může jakýkoliv nelegální obsah vysílání mít dopady na současné řízení X s Evropskou komisí.
With great audience comes greater responsibility #DSA
— Thierry Breton (@ThierryBreton) August 12, 2024
As there is a risk of amplification of potentially harmful content in 🇪🇺 in connection with events with major audience around the world, I sent this letter to @elonmusk
📧⤵️ pic.twitter.com/P1IgxdPLzn
Od uživatelů sociálních sítí se dočkal tvrdé kritiky a obvinění z cenzury. Když následně nezačalo vysílání rozhovoru v uvedený čas, objevovaly se na sociální síti ankety, kdo za výpadek může, zda "Deep State" či EU.
Po tři čtvrtě hodině však začala Trumpova a Muskova konverzace, jak ji označil Musk. V nepřátelském prostředí interview podle něj není nikdo sám sebou a proto označení interview nechtěl používat.
První otázky mířily k pokusu o atentát, který Trump přežil. Musk označili jeho reakci, zdviženou pěst symbolizující boj, za inspirující.
„No, moc příjemné to nebylo. Bylo tam hodně krve. Lékaři mi řekli, že zrovna v oblasti ucha je hodně krve,“ popisoval Trump. „Hned jsem věděl, že je to kulka. Hned jsem věděl, že zasáhla ucho,“ popisoval Trump okamžiky střelby. Zároveň, však mluvil o tom, že chtěl, aby lidé věděli, že je naživu, a proto se snažil rychle postavit na nohy. „Chtěl jsem lidem dát najevo, že jsem naživu. A to místo úplně obživlo,“ uvedl Trump.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 12, 2024
Trump také vyjádřil obdiv k odstřelovači, který během několika sekund střelce zneškodnil „Vypálil jednu perfektní střelu, z takové dálky,“ uvedl Trump. Zbytek Tajné služby, která se stará o bezpečí ústavních činitelů, však kritizoval. „Takových selhání,“ přitakal Musk. Střecha, kde se nacházel střelec, byla nezajištěná. Jak ukazují videa z místa, bezpečnostní složky si muže na střeše se zbraní všimly až těsně před střelbou, přestože na něj dříve upozorňovali Trumpovi příznivci.
Dalším tématem se v rozhovoru stala migrace, ve které si oba aktéři konverzace notně přitakávali. „Všichni, kdo přichází k hranicím, musí být prověřeni,“ předestřel Trump. S tím Musk, který je původem z Jižní Afriky, souhlasil. „Stát bez bezpečné hranice není státem,“ uvedl Musk.
Podle něj většina lidí přicházejících k americkým hranicím jsou dobří lidé, ale část není, a proto musí být všichni prověřeni. Podle Muska si Spojené státy mají vybírat, kdo se stane jejich součástí, součástí „týmu Amerika“. „Myslím, že se nacházíme v klíčovém bodě. Pokud to takto bude pokračovat další čtyři roky, tak nebudeme mít stát,“ uvedl Musk. S tím Trump souhlasil a bez bližších podrobností uvedl, že za jeho vlády nastanou deportace.
Vzájemná konverzace se následně stočila i k otázce zahraničních vztahů a globální bezpečnosti, kterou Musk zahájil netypicky komentářem k roli amerického prezidenta ve světě. „Když je americký prezident obávaný světovými diktátory, má to dopad na celosvětovou bezpečnost,“ uvedl Musk.
Trump v této části nabídl výčet toho, co vše by se za jeho vlády nestalo. „Útok na Izrael by se nikdy nestal, útok na Ukrajinu by se nikdy nestal, afghánská katastrofa (americké chaotické stažení z Afghánistánu poz. red) by se nestala, inflace by se nestala,“ uvedl Trump. Mluvil také o respektu zahraničních lídrů vůči své osobě. Například s Putinem se o Ukrajině dle svých slov bavil často, Putin o toto téma měl eminentní zájem. „Nikdy to nedělej,“ reagoval v těchto konverzacích dle svých slov Trump na možnost ruské invaze na Ukrajinu.
S Muskem se bavil také o svém setkání například se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Trump o něm mluvil nenuceně. Musk při té příležitosti také zavzpomínal na roli Twitteru ve vyjednávání Trumpa a Kima o jaderných zbraních. „To byly epické tweety,“ uvedl o příspěvcích, ve kterých Trump upozornil Kima, že má červené tlačítko a označil ho za „rakeťáka“.
„Budou chránit svou zemi, kterou pravděpodbně milují, je to jen jiný druh lásky a ochrany,“ uvedl na adresu autoritářských lídrů následně Trump. „Když máte chytrého prezidenta, tak vám od těchto zemí nebezpečí nehrozí, dodal také Trump.
Následně však zmínil i své obavy v trendech zahraniční politiky. Několikrát během rozhovoru označil za největší hrozbu „nukleární oteplení.“ Trump se obává šíření jaderných zbraní. Uvedl například, že i když jsou Spojené státy s Ruskem bezpečně na prvních dvou místech, Čína je schopná tuto dvojici velmi rychle dohonit. Varoval také, že řada současných konfliktů, ať už na Ukrajině, či na Blízkém východě, může zažehnout třetí světovou. V souvislosti s tím zmínil, že chce ve Spojených státech vybudovat podobný protiraketový systém, který se osvědčuje Izraeli. „Budeme mít svůj vlastní Iron Dome“ uvedl Trump.
V konverzaci se Trump a Musk vyjadřovali i k současnému prezidentu Bidenovi. Musk vyjádřil pochyby, zda USA vůbec mají prezidenta. „Před 30 lety měl velmi nízké IQ, nyní už má IQ 0,“ přitakal mu Trump. Jedni z nejbohatších mužů Ameriky však během dvouhodinového povídání hovořili i například o energetice, vzdělání, kdy Trump navrhl zrušit ministerstvo školství a přenechat vzdělání na jednotlivých státech, či o vážnosti globálního oteplování, kdy podle Muska má lidstvo mnohem více času se s touto problematikou vyrovnat.
V závěru pak Musk opět podpořil Trumpovu kandidaturu do listopadových voleb. „Jste tou správnou cestou“, uvedl Musk.