„Experiment s migrací skončil. Británii hrozí, že se stane ostrovem cizinců.“ Starmer zavádí kontrolu hranic
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Podle britského premiéra Keira Starmera hrozí, že se britské ostrovy stanou „ostrovy cizinců“. Uvedl to při představování plánů na omezení imigrace do Británie. Podle něj se ostrov stal v posledních letech místem experimentů s migrací a „laboratoř“ nyní zavírá. Plány labouristů se dotýkají celé řady oblastí, od soudnictví, udělování pracovních povolení a povolení k pobytu až ke změnám v občanství. O projevu britského premiéra v Downing Street informuje například The Telegraph.
Starmer představil plány na reformy přistěhovalecké politiky v rámci takzvaného bílého papíru o migrační politice. Starmer v projevu obvinil bývalou konzervativní vládu, že na národu, který ji volil kvůli omezení migrace, podnikla experiment s otevřenými hranicemi a dosáhla příchodu milionu migrantů, místo snižování jejich počtu.
„Už ne více. Dnes tato labouristická vláda laboratoř zavírá. Převezmeme zpět kontrolu nad našimi hranicemi,“ uvedl Starmer.
Premiér uvedl, že jeho vláda bude mnohem více vymáhat platné právo a migraci do země omezí. „Národy jsou závislé na pravidlech, spravedlivých pravidlech. Někdy jsou psaná, často ne, ale v každém případě dávají tvar našim hodnotám, vedou nás samozřejmě k našim právům, ale také k našim povinnostem, k závazkům, které máme vůči sobě navzájem. V tak rozmanitém národě, jako je ten náš, a to oslavuji, tato pravidla nabývají na důležitosti, bez nich hrozí, že se staneme ostrovem cizinců, a ne národem, který kráčí vpřed společně,“ uvedl Starmer.
Omezení migrace chce dosáhnout řadou změn napříč právním systémem. Chce například zvýšit náročnost jazykových testů při udělování víz nebo zvýšit nároky na vzdělání zahraničních pracovníků. Chce také zakázat společnostem v sociálních službách dovážet pracovníky z ciziny, mají zaměstnávat Brity nebo cizince, kteří už v zemi žijí.
Změnou zákonů chce také urychlit procesy deportace a omezit možnosti soudů deportace cizinců zvrátit. Poprask v nedávné době způsobilo rozhodnutí soudu, který udělil azyl rodině z Gazy, která se do Velké Británie dostala na základě programu, který byl určen ukrajinským uprchlíkům.
Změny v azylové politice však nemají být pouze restriktivní. Pokud nově příchozí budou ekonomicky přispívat britské společnosti a odvádět daně, případně pracovat ve veřejných službách či dobrovolničit, mohou na povolení k pobytu naopak dosáhnout dříve, než nyní. Starmer také odmítl omezit migraci zavedením pevné hranice maximálního počtu příchozích. Podle něj toto slibovaly předchozí vlády a neuspěly.
Starmer chce také změny v udělování občanství. Nově by zájemci o britské občanství museli v zemi žít minimálně 10 let místo současných pěti. Postup Starmera, je tak přesně opačný, než v Německu, které nedávno proces udělení občanství zkrátilo z deseti na osm let.
„Teorie, že vyšší migrace nutně vede k vyššímu růstu, byla otestována v posledních čtyřech letech. Nejsou pro to důkazy,“ uvedl Starmer.
Právě přistěhovalectví bylo klíčovým faktorem referenda o odchodu Británie z Evropské unie v roce 2016. Téma se objevovalo ve všech následujících volbách. Čísla nově příchozích ale po brexitu dosáhla rekordů a posílila protiimigrační stranu Reform UK Nigela Farage, která nedávno nečekaně zvítězila v místních doplňovacích volbách do Dolní komory parlamentu. A to v oblastech, které ještě v nedávných regulérních volbách minulý rok bezpečně ovládala právě Labour party.
Starmer v dnešním projevu odmítl, že by jeho plán souvisel s politickým tlakem zprava. „Ne, dělám to, protože je to správné, protože je to spravedlivé a protože tomu věřím,“ uvedl. Přesto se právě z levého křídla vlastní strany dočkal kritiky, že nadbíhá britské pravici.
„Zesílení protiimigrantské rétoriky ze strany vlády je ostudné a nebezpečné. Migranti jsou naši sousedé, přátelé a rodina. Naznačovat, že Británii hrozí, že se kvůli imigraci stane ‚ostrovem cizinců‘, napodobuje strašení krajní pravice,“ uvedla Nadia Whittomeová, labouristická poslankyně za východní Nottingham, na sociální síti X.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.