Češi váhají s přechodem na zelené zdroje, bojí se zdražení energií, ukázal průzkum
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Jen devět procent českých domácností plánuje přechod na ekologičtější zdroje energie. Ukázal to nedávný průzkum české komunikační skupiny Knowlimits Group. Ačkoliv většina lidí považuje snižování emisí za důležitý krok k ochraně klimatu, obavy ze zvyšování cen energií brzdí jejich ochotu investovat do ekologických řešení.
Většina českých domácností dnes využívá k vytápění plynové kotle (32 %) nebo dálkové teplo (30 %), přičemž centrální zdroje tepla v Česku často spoléhají na fosilní paliva. Dalších 18 % domácností topí pevnými palivy, jako je uhlí a dřevo. Při vaření dominuje elektřina (57 %), zatímco zemní plyn využívá 36 % domácností. Pouze malý podíl lidí plánuje změnu zdroje energie, mezi preferovanými alternativami jsou fotovoltaika, ekologické kotle nebo tepelná čerpadla.
Zatímco zhruba třetina Čechů považuje přechod na alternativní zdroje za životně důležitý a téměř polovina za středně důležitý, dvě třetiny respondentů očekávají, že transformace energetiky povede ke zdražení energií. Jen necelá čtvrtina domácností je ochotna si za zelenou energii připlatit.
České domácnosti navíc stále silně podporují jadernou energetiku, kterou téměř dvě třetiny lidí považují za čistý zdroj energie. Pro více než 40 % respondentů představuje jádro nejlepší náhradu za fosilní paliva. Významná část obyvatel (83 %) rovněž zdůrazňuje potřebu energetické soběstačnosti státu.
Průzkum proběhl na jaře na vzorku 1049 osob, reprezentativním z hlediska věku, pohlaví a dalších demografických charakteristik, a byl realizován metodou online dotazování. Výsledky ukazují, že přechod na ekologičtější energetiku v českých domácnostech bude zřejmě pomalý a závislý na budoucím vývoji cen energií.