Žabí muži se budou vrhat svými těly na miny, aby se Číňané mohli vylodit na Tchaj-wanu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
"Použijeme vlastní těla k odstranění min." Čína vysílá jasné signály příprav útoku na Tchaj-wan, nyní v podobě nového propagandistického seriálu. Osmidílný seriál Ču Meng (Honba za sny) líčí cíle a obětavost vojáků Lidové osvobozenecké armády dobýt ostrov. Ve filmu vystupují čínští vojáci, kteří prohlašují, že jsou připraveni na sebevražedné akce při invazi za připojení Tchaj-wanu k pevninské Číně. Ta prý chystá i tzv. dvojité bombardování ostrova. Seriál státní televize CCTV (Čínská ústřední televize) se začal vysílat od úterý k příležitosti 96. výročí Lidové osvobozenecké armády, píše hongkongský deník SCMP.
Seriál vydávaný za dokument, ale s jasným propagandistickým posláním, má znázorňovat maximální oddanost vojáků položit život za svojí zem a cíl sjednocení Číny s Tchaj-wanem. Seriál vypraví příběhy desítek vojáků. Jedny z postav seriálu jsou například pilot bojového letounu a nebo žabí muž námořnictva Cu-o. Pilot letounu se dokonce zapřísáhl, že v případě potřeby provede sebevražedný let kamikadze.
„Moje stíhačka by byla poslední střelou, která by se řítila k nepříteli, kdybych spotřeboval veškerou svou munici,“ uvedl Li Pcheng, pilot J-20 z letky Wang Chaj. Takzvaný žabí muž Cu-o razí stejné přesvědčení ohledně nasazení vlastního života: „Pokud by vypukla válka a podmínky byly příliš obtížné na bezpečné odstranění námořních min, použijeme vlastní těla k uvolnění bezpečné cesty pro naše výsadkové síly.“
Seriál ukazuje příběhy vojáků napříč nejrůznějších lokalit i jednotek, soustřeďuje se však především na cvičení jednotek pro Tchaj-wan a zdůrazňuje cíl sjednotit tyto země do data stého výročí Lidové osvobozenecké armády. Peking totiž Tchaj-wan neuznává jako samosprávný stát, stejně jako většina ostatních zemí včetně USA. Spojené státy ale navzdory svému postoji neschvalují případné násilí za účelem sjednocení.
Dokumentární seriál také dává nahlédnout na možné scénáře operace sjednocení jako je získání vzdušné nadvlády, kontrola nad mořem a potlačení informačních technologií. Část série se soustředí na Joint Sword, cvičení, které se v dubnu uskutečnilo kolem Tchaj-wanu jako demonstrace síly v reakci na návštěvu tchaj-wanské prezidentky Cchaj Jing-wen v USA. Spojené státy mají z možného konfliktu strach, vztahy mezi Pekingem a Washingtonem jsou momentálně navíc poměrně vypjaté. Ukázány jsou dále i záběry letadlové lodi Shandong, která vypustila čtyři proudové stíhačky J-15 v útočné formaci během letošní plavby Tchaj-wanským průlivem.
Seriál dokonce prozrazuje nové taktiky, jednou z nich by mělo být dvojité bombardování, které vynalezl jeden z nejmladších čínských velitelů Li Jüan-tchung. Cílem taktiky je větší účinnost ničení podzemních cílů. Nechybí ani záběry na krajinu Tchaj-wanu podbarvené hudbou vlastenecké písně „Můj válečný orel letí kolem ostrova pokladů“. Vojáci se netají maximální snahou o získání Tchaj-wanu, které berou jako svůj největší sen. „Pokud nastane den, kdy bych na sebe mohl být opravdu hrdý, myslím, že by to bylo, až bude naše země znovu sjednocena,“ tvrdí jeden z vojáků Li.
Vojenský komentátor Sung Čung-pching vyjádřil, že je seriál určen k předvedení schopností obranných sil Číny, ale také jako zpráva pro USA ohledně dalších plánů s Tchaj-wanem.