SUMMIT BRICS

Macron chce na summit BRICS, potvrdila Paříž. Čína by byla asi pro, Moskva to ale rezolutně odmítá

SUMMIT BRICS
Macron chce na summit BRICS, potvrdila Paříž. Čína by byla asi pro, Moskva to ale rezolutně odmítá

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonnaová tento týden potvrdila poněkud šokující informaci francouzského listu L´opinion z minulého týdne, že prezident Emmanuel Macron požádal jihoafrickou hlavu státu Cyrila Ramaphose, zda by ho mohl pozvat na důležitý summit zemí BRICS, který se bude konat v srpnu v Johannesburgu. Peking by podle tamních stranických médií viděl Macronovu účast spíše pozitivně. Ve čtvrtek ale Rusko dalo Jihoafrické republice jasně najevo, že návštěvu francouzské hlavy státu na summitu považuje za "nevhodnou."

Francouzský prezident Emmanuel Macron by mohl zvážit účast na summitu BRICS, pokud bude pozván, řekla v pondělí francouzská ministryně zahraničí Colonnaová po jednání s jihoafrickým ministrem zahraničí Naledim Pandorem.

"Hovoříme hypoteticky o možném pozvání Macrona na summit BRICS," řekla ministryně. "V každém případě je to na BRICS, jak se rozhodne," poznamenala a dodala, že Francie spolupracuje s některými zeměmi BRICS, včetně Číny, v různých oblastech a „je logické, že k takové spolupráci může docházet v různých formách a na různých fórech“.

"Je to hostitel, kdo určuje, kdo by měl být pozván," zdůraznil jihoafrický ministr zahraničních věcí a upřesnil, že rozhodnutí náleží prezidentu Ramaphosovi.

Když se nepotvrzená informace minulý týden objevila, v podstatě pozitivně se k ní vyjádřil jak čínský list China Daily, tak Global Times, který vyjadřuje zahraničně politické postoje Pekingu. Ten nápad označil za odvážný a inovativní. Na první pohled se podle editorialu věc může jevit jako šílená, ale na druhou stranu se zdá rozumná. "Francie je významnou evropskou zemí, která si brzy uvědomila historické změny, ke kterým dochází v globální krajině. Sám Macron učinil při několika příležitostech překvapivá prohlášení, kterými prokázal určitou úroveň autonomie od Washingtonu. Tyto faktory vyvolávají pocit, že by nebylo nijak zvlášť divné, kdyby se Macron zúčastnil summitu BRICS. Skutečnost, že se takové novinky objevují ve Francii a nikoli v jiných zemích, sama o sobě vypovídá o mnohém," píše Global Times.

Deník China Daily sice upozorňuje, že podle něj se Washington nejen snaží vrazit klíny mezi Čínu a Indii, Indii a Rusko a Čínu a Brazílii, ale také zobrazuje skupinu jako potenciálního vyzyvatele Západu. Proto by země BRICS měly zůstat jednotné a mít na paměti širší obraz. Nicméně "Macronův zájem o účast na summitu je třeba vnímat z pozitivní perspektivy, protože ukazuje důležitost role BRICS na světové scéně. Jeho přítomnost na summitu by jen zviditelnila blok a přispěla k tomu, že summit přinese konkrétní ovoce," uvedl čínský deník.

Global Times také upozorňuje na obavy Moskvy, že by se mohlo jednat o "trojského koně." Rusko hned minulý týden požádalo Francii o vysvětlení a nyní vyslalo jasnou zprávu do JAR, že Macrona na summitu nechce. Rusko podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova informovalo své partnery v Jihoafrické republice (SAR), že účast francouzského prezidenta na summitu BRICS považuje za nevhodnou.

„Vyslali jsme signál, že při vší úctě k privilegiím hostitelské země by pozvání určitých hostů mělo vycházet z toho, že BRICS je sdružením států, které v zásadě odmítají jednostranné sankce jako způsob řešení zahraniční politiky, řekl Rjabkov s tím, že případné pozvání je nevhodné.

 

mar

22. června 2023