Kde nevyhrál Fico. Progresivní Slovensko získalo Bratislavu a Košice
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Volby na Slovensku vyhrál Směr-SD, který zvítězil i ve většině okresů. Podle očekávání ve dvou nejlidnatějších městech – Bratislavě a Košicích - zvítězilo Progresivní Slovensko, které mělo rovněž i nejvíce hlasů u slovenských voličů žijících v zahraničí. Třetí Hlas-SD ovládl Bánskou Bystrici. K urnám přišlo letos nebývale velké množství voličů, volební účast přesáhla 68 procent, což je nejvíce od roku 2002.
Bratislava, Košice, okresy Skalica, Penzinok a Senec. Tam všude vyhrálo celkově druhé hnutí Progresivní Slovensko (PS). Kromě toho zvítězilo hnutí i u voličů, kteří své hlasy posílali na Slovensko prostřednictvím korespondenční volby. Tam PS získalo 61,7 procent hlasů.
Celkově třetí Hlas-SD zvítězil v okrese Bánská Bystrica, kde těsně (o 241 hlasů) porazil Progresivní Slovensko. V okrese Kežmarok zvítězil s přehledem celkově čtvrtý subjekt, koalice Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, když získal 26,8 procent hlasů před druhým Směrem s 15,14 procenty hlasů. OLaNO zvítězilo i v okrese Košice-okolie, kde byl ale výsledek velmi těsný a od druhého Směru dělilo OLaNO pouze 349 hlasů.
Křesťanskodemokratické hnutí (KDH), které celkově obsadilo s 6,82 procenty páté místo, zvítězilo na severu Slovenska v okresech Námestovo a Tvrdošín a v okrese Levoča na východě Slovenska. Po neúspěších v roce 2016 a 2020, kdy se hnutí nepodařilo oslovit více než 5 procent voličů a překročit tak hranici pro zvolení, se KDH vrací do Národní rady.
V okresech Komárno, Dunajská Streda a Rimavská Sobota vyhrála Szövetség Aliancia, která ale na celostátní úrovni neuspěla. S 4,38 procenty hlasů nepřekročila 5procentní hranici pro zvolení do Národní rady.
Do Národní rady se dostaly se zhruba 23 procenty Směr-SD, druhé bylo s necelými 18 procenty hlasů hnutí Progresivní Slovensko, na třetím místě je s necelými 15 procenty Hlas-SD. Do slovenského parlamentu se ještě dostala koalice OLaNO se zhruba 9 procenty hlasů, KDH se zhruba 7 procenty hlasů, Svoboda a Solidarita (SaS) s 6,32 procenty hlasů a Slovenská národní rada (SNS), kterou zvolilo 5,62 procent voličů.
Jakou podobu bude mít vládní koalice, která pro získání nadpoloviční většiny potřebuje 76 křesel z celkových 150, zatím není jasné. O možných podobách koalic jsme psali zde.