Úspory ve státní správě se nedostavily, na platy půjde o 20 miliard víc
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Navzdory proklamované snaze vlády snižovat počet státních zaměstnanců a omezovat výdaje na jejich platy ukazují dostupná data, že situace je odlišná. Místo očekávaného poklesu počtu zaměstnanců a efektivnější správy dochází spíše k nárůstu počtu pozic, a to zejména těch financovaných z externích zdrojů. Výdaje na platy státních zaměstnanců také neustále rostou, což vyvolává kritiku opozice, odborů i některých ekonomů. Přesto premiér Petr Fiala a další členové vlády prezentují své kroky jako úspěšné.
Premiér Fiala tvrdí, že vláda plní své sliby a optimalizuje státní správu. „Efektivní stát znamená kvalitnější služby pro občany a spravedlivější odměny pro zaměstnance,“ uvedl předseda vlády při podpisu nové kolektivní dohody s odbory na rok 2025. Ministr práce Marian Jurečka zase na sociálních sítích napsal: „Toto je realita, počty státních úředníků snižujeme a já konkrétně na svém resortu velmi výrazně. Ročně tak dnes šetřím více než 2 miliardy korun.“
Premiér @P_Fiala dnes podepsal se zástupci odborů Kolektivní dohodu vyššího stupně na rok 2025.
— Úřad vlády ČR (@strakovka) December 11, 2024
Vláda snižuje počet státních zaměstnanců, zefektivňuje státní správu a lépe odměňuje ty, kteří v ní pracují. Nová kolektivní dohoda zlepšuje podmínky pro státní zaměstnance a… pic.twitter.com/8odcTKuJV9
Tato tvrzení však narážejí na konkrétní data. Podle aktuální systemizace pro rok 2025 sice dojde k poklesu počtu pozic financovaných ze státního rozpočtu o 44 míst, ale současně vzroste počet pozic hrazených z evropských fondů o 372 míst. Celkově tedy počet pozic naroste o 313. Tento trend není nový – v roce 2023 vláda zrušila 851 systemizovaných míst, ale během roku se jejich počet opět zvýšil o 124.
Studie CERGE-EI ukazuje, že počet státních zaměstnanců v ČR v dlouhodobém horizontu osciluje a neodpovídá snaze o výrazné snižování. Z přibližně 484 tisíc státních zaměstnanců tvoří úředníci 16 procent, tedy asi 76 tisíc osob. „Úspory v oblasti státních úředníků mohou být limitované, protože tvoří pouze část zaměstnanců financovaných státem,“ uvádí studie. Největší skupinu státních zaměstnanců přitom představují učitelé, jejichž počty a platy rostou kontinuálně.
Navzdory slibům vlády se pro příští rok očekává nárůst celkového počtu státních zaměstnanců o 1200 na 488 788. Kritici tento nárůst označují za důkaz neschopnosti vlády plnit své závazky. „Milí voliči současné vládní koalice, líbilo se vám, když vám před volbami strany slibovaly, že sníží počet úředníků o 13 %, asi 10 tisíc míst?! Umím si to představit. Realita? Nikdy se to nestalo,“ kritizovala hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.
Výdaje na platy: Růst navzdory úsporám
Náklady na platy státních zaměstnanců rostou každoročně. V roce 2025 vláda plánuje vydat na platy státních zaměstnanců přes 287 miliard korun, což je o 20,5 miliardy více než letos, zjistila Česká televize. Většina zaměstnanců dostane plošně přidáno 1400 korun měsíčně, zatímco policisté a hasiči obdrží zvýšení platu o 2500 korun. Učitelé si polepší o 7 procent, což odpovídá vládnímu závazku zvýšit jejich platy na 130 procent průměrné mzdy.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula přesto považuje tento růst za nedostatečný. „My požadujeme 2200 korun plošně pro každého zaměstnance státu, protože to odpovídá přibližně sedmi procentům růstu platů, jako si přidali ústavní činitelé. Nic nebrání tomu, aby se objemově přibližně tři miliardy přidaly i ostatním,“ řekl. Ministr financí Zbyněk Stanjura ale další navýšení odmítl: „Ne že by bylo rozhodnuto, ale prostor pro jednání není.“
Opozice také upozorňuje na rozdíl mezi růstem platů a inflací. „Když se podíváme na to, jakým způsobem poklesly reálné mzdy za poslední tři roky, tak je to opravdu dramatické,“ řekl Jan Hrnčíř (SPD). Inflace od roku 2020 dosáhla téměř 30 procent, což znamená, že ani současný růst platů nestačí na pokrytí ztrát.
Analýza situace: Politická manipulace s čísly
Ekonomové i opoziční politici kritizují vládu za to, že se prezentuje jako šetřící a efektivní, ale skutečné výsledky tomu neodpovídají. „Počet úředníků na ministerstvech stagnuje nebo mírně roste, zatímco vláda zruší pár méně významných pozic a prezentuje to jako úspory,“ uvedla CERGE-EI. Dodává, že růst míst financovaných z EU je krátkodobé řešení, které vytváří budoucí závazky po skončení dotací.
Odborníci z Národní ekonomické rady vlády (NERV) už dříve doporučili plošné snížení počtu zaměstnanců o 6 procent a reorganizaci agend. Mezi další návrhy patří personální a procesní audity, slučování agend a vytvoření jednotného inkasního místa pro daně a odvody. „Pokud se nebude reformovat systémově, budeme za pár let řešit stejný problém znovu,“ uvádí analýza NERV.