Sasko se bojí převaděčů. Posílí policejní kontroly na hranicích s Českem a Polskem
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Opatření německé vlády proti nelegální migraci z Polska a Česka nefungují, Sasko proto do pohraničí vyšle více policistů, uvedl zemský ministr vnitra Armin Schuster v Drážďanech. Dodal, že kroky, jejichž součástí budou vedle klasických namátkových policejních kontrol také pátrání policistů v civilu, jsou zaměřeny především proti převaděčům.
Saské ministerstvo vnitra sdělilo, že policie se zostřenými opatřeními začne ve středu v zemském okrese Zhořelec (Görlitz), který sousedí s Polskem i Českou republikou. Do Zhořelce na úvodní den akce přijede také šéf saské policie Jörg Kubiessa.
Česká policie na Liberecku, které s německým okresem Zhořelec sousedí, žádná opatření nechystá. "Spolupracujeme s německými kolegy v problematice migrace i běžné kriminality. Takřka denně máme společné hlídky na území Německa i Česka, ale žádná další opatření navíc nechystáme," řekl liberecký policejní mluvčí Vojtěch Robovský. Reakci českého ministra vnitra Víta Rakušana ČTK zjišťuje.
"Dohodnutá opatření zatím nebyla přínosná, proto jednáme my," řekl Schuster o saských plánech. Schuster v květnu společně s braniborským kolegou Michaelem Stübgenem vyzvali spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou, aby po vzoru kontrol na bavorsko-rakouské hranici obnovila stálou ostrahu na pomezí s Českem a Braniborskem. To ale Faeserová odmítla a před týdnem svůj postoj na tiskové konferenci v Berlíně zopakovala.
Zemský ministr vnitra neupřesnil, v jakém počtu bude saská zemská policie v pohraničí nasazena. Oznámeno ale bylo, že do akce se zapojí i pořádkové jednotky. Za ostrahu hranic Německa odpovídá spolková policie, zemské policejní složky ale s těmi spolkovými v těchto úkolech často spolupracují.
Schuster uvedl, že jednání pašeráků je stále drzejší a nebezpečnější, takže je jen otázkou času, kdy se stane nějaké neštěstí, které si vyžádá životy běženců. V pondělním rozhovoru s regionální televizí Sachsen Fernsehen řekl, že požadavek hraničních kontrol je takřka humanitární myšlenkou.
Saský ministr vnitra v televizi také vyzval kancléře Olafa Scholze, aby jako nadřízený Faeserové zasáhnul. "Možná zakročí sám šéf. Je nejvyšší čas, protože opatření, která spolková ministryně slíbila, a to i ve spolupráci Polskem a Českem, nefungují," řekl Schuster.
Německá spolková policie za prvních šest měsíců tohoto roku eviduje v Sasku na 10 000 případů nelegálního vstupu žadatelů o azyl. Celkově pak z Česka do Německa ilegálně přišlo v první polovině roku 4551 lidí.
Migrační proud podle policie v posledních týdnech zesílil. Z velké části jde o občany Sýrie, Afghánistánu a Turecka, kteří do Německa míří po takzvané balkánské trase, a v čím dál větší míře opět také z Běloruska. Zemský okres Zhořelec je v tomto ohledu nejzasaženější oblastí v Sasku.
Na problém opakovaně upozorňuje šéf okresu Zhořelec Stephan Meyer, který se kvůli tomu obrátil dopisem i na Faeserovou. Odpověď od ní zatím nedostal. V aktuálním prohlášení, které zveřejnil na facebooku okresu, ocenil práci spolkové policie, spolkovou ministryni vnitra ale kritizoval. Podle něj se Faeserová chová jako řidič auta jedoucího v protisměru na dálnici, proto je potřeba její jízdu zabrzdit.
"Musíme situaci opět dostat pod kontrolu, než budou lidé v přeplněných vozech zraněni nebo kvůli nedostatku kyslíku a vody zemřou. Spolková vláda musí konečně jednat a postarat se o to, aby se azylová řízení prováděla na vnějších hranicích Evropy a aby skončila současná neřízená migrace," napsal Meyer.