Naděje na velkou ukrajinskou protiofenzívu mizí. Kyjevu chybí munice i zkušení vojáci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Kvalita ukrajinských vojenských sil, které byly kdysi považovány za podstatnou výhodu nad Ruskem, se zhoršila. Mohou za to roční ztráty, které připravily ukrajinskou armádu o nejzkušenější vojáky, píše americký list The Washington Post. Do předních linií se proto například dostávají nezkušení rekruti. Někteří ukrajinští představitelé proto pochybují nad připraveností Kyjeva zahájit očekávanou jarní ofenzívu, zatímco má nedostatek kvalifikovaných bojovníků i munice a v zemi roste pesimismus.
Západ odhaduje, že od začátku ruské invaze na začátku loňského roku bylo zabito nebo zraněno až 120 000 ukrajinských vojáků. Ve srovnání Rusko přišlo asi o 200 000 vojáků, Moskva má ale mnohem větší armádu, píše list. Přesná čísla ale nejsou známa, kromě Ruska tají své průběžné počty obětí i Ukrajina, a to i před svými nejvěrnějšími západními příznivci. V prosinci Kyjev oficiálně oznámil, že přišel o 10–13 000 vojáků.
Ukrajinské vedení i armáda má proto pochybnosti o tom, že by ozbrojené síly byly schopny úspěšně provést velkou ofenzívu, která se od Kyjevu očekává už několik měsíců. „Buď to bude masakr a mrtvoly, nebo to bude profesionální protiofenzíva. Jsou dvě možnosti. V každém případě dojde k ofenzivě,“ cituje The Washington Post velitele praporu 46. výsadkové útočné brigády s volacím znakem "Dóm".
Podle velitele se během roku totální války personál jeho praporu zcela změnil. Z 500 bojovníků, kteří byli na začátku ruské invaze, nezůstal nikdo. 100 lidí zemřelo, zbytek byl zraněn. Jednotka Dómu byla doplněna o nepropuštěné rekruty a on sám zůstal jediným profesionálním vojákem praporu s bojovými zkušenostmi.
„Nejcennější věcí ve válce jsou bojové zkušenosti,“ uvedl velitel praporu. „Voják, který přežil šest měsíců boje, a voják, který přišel ze střelnice, jsou dva různí vojáci. Je to nebe a dudy," pokračoval. "A je jen pár vojáků s bojovými zkušenostmi," dodal Kupol. "Bohužel, všichni jsou již mrtví nebo zranění," dodal.
Podobná ponurá hodnocení rozšířila hmatatelný, i když většinou nevyřčený pesimismus z předních linií až do Kyjeva. Neschopnost Ukrajiny provést medializovanou protiofenzívu by podnítila novou kritiku, že Spojené státy a jejich evropští spojenci čekali příliš dlouho s dodávkami zbraní a další pomocí, píše list. Někteří ukrajinští představitelé pochybují, že by tanky dorazily na bojiště včas, jiní označili dodávka za "symbolický" počet.
Někteří experti mají ale jiný názor. Jeden z amerických zdrojů listu The Washington Post uvedl, že situace na bojišti nyní plně neodráží stav ukrajinských ozbrojených sil, protože jednotky jsou pro ofenzívu cvičeny odděleně a nejsou vysílány do bitvy, a to záměrně. Jeden z ukrajinských představitelů uvedl, že cílem bojů o Bachmut je vyčerpání ruské armády a ukrajinská armáda bránící město se nadcházející ofenzivy nezúčastní.
"Někteří se brání, jiní se připravují," uvedl generálplukovník Oleksandr Syrskij, velitel ukrajinských pozemních sil. Držením obranné linie se podle něj získá čas potřebný k přípravě záloh. The Washington Post uvádí, že v roce 2023 je plánováno vycvičit až 50 000 ukrajinských vojáků ve Spojeném království a zemích EU.
S problémy se potýká i ruská armáda, které rovněž chybí vycvičení vojáci i munice. Někteří západní představitelé se navíc domnívají, že stav ruské armády může být horší než té ukrajinské. Zejména na to upozorňuje britský ministr obrany Ben Wallace, Rusko podle něj na Ukrajinu nasadilo již 97 % své armády.