Záchrana migrantů na moři je povinnost civilizace, řekl papež v Marseille
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Evropané by měli zachraňovat migranty připlouvající po moři, je to povinností naší civilizace. Prohlásil to dnes papež František během prvního dne návštěvy jihofrancouzského města Marseille. Kdo se snaží bránit záchranným akcím, dopouští se gesta nenávisti, dodala hlava katolické církve. Právě současná migrační vlna ve Středozemním moři je hlavním tématem Františkovy návštěvy největšího francouzského přístavního města.
„Lidem, kterým hrozí utopení, když jsou opuštěni ve vlnách, musíme pomoci. Je to povinnost lidstva, je to povinnost naší civilizace,“ prohlásil papež během setkání s představiteli různých náboženství u památníku památníku námořníků a migrantů, kteří zemřeli v moři.
Františka po příletu na dvoudenní návštěvu přivítala premiérka Elisabeth Borneová. Šestaosmdesátiletý papež, který po červeném koberci na letišti projel na kolečkovém křesle, se na úvod pozdravil s řadou představitelů místní církve a úřadů.
Poté zamířil k modlitbě do baziliky Notre-Dame de la Garde, která je jedním ze symbolů Marseille. Poblíž kostela následně pronesl řeč o záchraně migrantů.
František dlouhodobě vyzývá evropské země k přijímání migrantů mířících na kontinent po moři. Již dříve přitom ostře kritizoval zacházení s běženci u evropských břehů a označil Středozemní moře za „největší hřbitov světa“. Odpírání vstupu migrantům je podle něj skandální, nechutné a hříšné.
Do Evropy, zejména k břehům Itálie, nyní míří dvojnásobný počet migrantů než loni. Evropské země však zatím nenašly řešení, jak ulevit státům přetíženým migrační vlnou, a snaží se především omezit počet lidí připlouvajících zejména z Afriky.