Ochrana proti jaderné zkáze. Německo kupuje od Izraele nejlepší protiraketový systém
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Spojené státy daly zelenou prodeji protiraketového systému Arrow 3 do Německa za 3,5 miliardy dolarů (skoro 80 miliard Kč), uvedlo dnes podle agentury Reuters izraelské ministerstvo obrany. Má jít o největší obranný obchod v izraelských dějinách.
Židovský stát zapojil systém Arrow 3 do své protivzdušné obrany v roce 2017. Protirakety, na jejichž vývoji se podílela společnost Israel Aerospace Industries spolu s americkým Boeingem, jsou navrženy tak, aby se od nich ve velké výšce oddělily hlavice s náloží, které se změní na satelity, jež vyhledají a zasáhnou útočící objekty. Podle deníku Bild se raketový systém dá použít i k ochraně proti jaderným hlavicím.
Arrow 3 je jedna ze tří vrstev izraelského protiraketového štítu, jehož součástí je i legendární Iron Dome. Rakety dokáže zastavit až ve výšce 100 kilometrů.
Německý kancléř Olaf Scholz o zatím nejvyspělejší izraelský obranný systém proti raketám dlouhého doletu projevil zájem loni v září. V březnu o věci jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem při jeho návštěvě v Berlíně a na konci června se objevily informace, že Německo už pro rozmístění Arrow 3 vybralo tři základny. Podle německého mediálního domu RND se s instalací počítá od září 2025.
Německo chce svůj protiraketový systém budovat v rámci většího evropského štítu, jehož vytvoření Scholz navrhl loni v srpnu v Praze v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Německo a 13 dalších členských zemí NATO včetně Česka a Slovenska pak v říjnu podepsalo dokument o záměru společně zakoupit systémy protivzdušné obrany.
Berlín chce do projektu investovat až pět miliard eur (na 120 miliard Kč).
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.