Rusko odmítá pomoc OSN na „svém“ břehu rozlitého Dněpru: „Pokračuje ostřelování“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Moskva odmítla nabídku OSN na pomoc obyvatelům Ruskem okupovaného ukrajinského území, které zasáhly záplavy po zničení Kachovské přehrady. Kreml to v pondělí zdůvodnil tím, že má bezpečnostní obavy, napsala agentura Reuters.
Ohledně pomoci OSN v Chersonské oblasti, kterou okupuje Rusko, vyvstává "řada problémů", řekl dnes novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Jak překročit linii dotyku (mezi ukrajinskými a ruskými silami), jak zajistit bezpečnost - víte, že tam neustále pokračuje ostřelování," řekl Peskov.
Koordinátorka mise OSN na Ukrajině Denise Brownová v neděli uvedla, že Rusko odmítlo organizaci zpřístupnit východní břeh Dněpru, který má pod kontrolou. Situaci, ve které je lidem v nouzi odepírána pomoc, označila za nepřijatelnou.
Kachovská přehrada se protrhla na začátku června. Moskva a Kyjev se z jejího zničení viní navzájem, ale například podle listu The New York Time důkazy naznačují, že byla stavba, toho času pod kontrolou Ruska, zničena zevnitř. Při záplavách zahynuly desítky lidí na obou stranách Dněpru.
Kakhovka reservoir before and after the dam was blown up.
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) June 11, 2023
Water level in it fell down to 10,07 meters (it decreases about 6-7 centimeters per hour). By estimates, this decrease will continue for 6-7 days.
By preliminary forecast, when the water level drops to zero, the channel… pic.twitter.com/Bv006m3MwN
Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že záplavy na území Chersonské oblasti mohou vést k nemocem šířeným komáry, jako je západonilská horečka. Šéf ukrajinské Mykolajivské oblasti Vitalij Kim pak uvedl, že obavy z průjmového bakteriálního onemocnění cholera, které se nejčastěji přenáší znečištěnou pitnou vodou, zatím nejsou na místě. Voda se podle něj denně testuje a ukazuje ale zvýšenou přítomnost bakterie E. coli.
"Je však třeba říci, že to je sezónní záležitost. Loni byly ukazatele zhruba stejné," uvedl Kim podle ruskojazyčného serveru BBC.