Nejsledovanější debatu druhého kola měla ČT, moderátor za Primou zaostal
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Pátečním duelem v Českém rozhlase ukončili Petr Pavel s Andrejem Babišem sérii debat před druhým kolem prezidentské volby. Expremiér do nich chodil výrazně častěji než před kolem prvním, nabízelo se tak více prostoru pro chybu. Ta přišla v debatě na České televizi, kde zazněl asi nejpozoruhodnější výrok ze všech diskuzí – Babiš prohlásil, že by v případě napadení Polska nebo pobaltských států odmítl poslat na pomoc české vojáky. Debata ve veřejnoprávní televizi měla i nejvyšší sledovanost, na rozdíl od komerční Primy ale diváci často kritizovali výkon moderátora.
Nedělní souboj Pavla s Babišem na ČT sledovalo vůbec nejvíce diváků, 1,7 milionu. Na pomyslné druhé příčce skončila čtvrteční debata na TV Nova s asi milionem a půl diváků a třetí TV Prima a CNN Prima News, které dohromady sledovalo 1,2 milionu lidí.
Nejsledovanější televizní debatou letošních prezidentských voleb tak zůstala diskuse před prvním kolem na Nově, kde debatu tří favorizovaných uchazečů, Babiše, Pavla a Danuše Nerudové vidělo 1,91 milionu diváků. Zatím vůbec nejsledovanější televizní debatou byla diskuse finalistů Miloše Zemana a Jiřího Drahoše v ČT před druhým kolem prezidentské volby v roce 2018, kterou vidělo 2,7 milionu diváků.
Výkony aktérů
Nedělní duel na ČT se také často skloňoval v souvislosti s nejistým výkonem moderátora Martina Řezníčka. Řezníček často korigoval výroky Andreje Babiše, opakoval otázky a vysvětloval, takže v konečném důsledku mluvil více než Pavel. Podle jedné strany nechával šéfa ANO příliš mluvit, podle Babišových zastánců se zase často přikláněl na stranu Pavla.
Na sociálních sítích se opakovala i kritika moderátora TV Nova Reye Korantenga, který prý nebyl dobře připraven, a vůbec "nudná" dramaturgie Novy. Zato se vyzdvihoval výkon Terezie Tománkové na Primě, která měla debatu pevně v rukách, dobře připravené otázky a působila nestranně.
Z řad samotných kandidátů v neděli na ČT trochu zaostával Pavel, který na debatu dorazil s horečkou a pod léky. V následujících soubojích už byl aktivnější.
Výroky
Jedna z otázek diskuse prezidentských kandidátů se týkala toho, zda by Česko mělo vyslat své vojáky do otevřeného konfliktu v hypotetickém případě, kdy by bylo napadeno Polsko či pobaltské státy. „Ne, určitě ne. Já chci mír, já nechci válku. A v žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války,“ uvedl na dotaz. Později svá slova musel opravovat.
I středeční debata na Primě se místy nesla v duchu ostré konfrontace, ale i už poměrně „tradičních“ témat. „Andrej Babiš se nejednou prezentoval jako krizový manažer, který telefony a esemeskami všechno vyřeší. Výsledek byl opačný,“ uvedl kupříkladu Pavel s tím, že si s chaosem spojuje svého protivníka.
Ve čtvrteční debatě zaujal dotaz novináře Martina Veselovského, co by oba kandidáti řekli svému synovi, kdyby se rozhodl se zbraní v ruce jít bránit jednoho z našich spojenců.
Babiš znovu zopakoval, že chce hlavně mír. „Zase ta válka. Co to znamená? To je třetí světová válka? Co bych řekl svému synovi? Samozřejmě bych ho přemlouval, samozřejmě bych to synovi vymlouval … přinejhorším… tak bych tam šel sám. Ale je to totální blbost. Je to zase strašení lidí,” řekl Babiš. Pavel řekl, že jeho otec na něj byl za to, že šel v devadesátých letech do války, pyšný. Na závěr debaty přišly do studia manželky obou kandidátů Eva Pavlová a Monika Babišová.
V poslední z řady předvolebních debat Babiš označil svého soupeře, bývalého vrcholného představitele české armády, za velkého favorita druhého kola prezidentských voleb. Vyzval v té souvislosti k tomu, aby po volbách v případě vítězství jakéhokoliv kandidáta nepokračovala nenávist z poslední fáze kampaně.